Pomnik Orląt Lwowskich w parku przy Karmelickiej. Trwa konkurs na projekt rzeźby

Pomnik Orląt Lwowskich stanie w parku przy ul. Karmelickiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pomnik upamiętniający młodych obrońców Lwowa ma mieć charakter kameralny i wpisywać się w układ kompozycyjny powstającego przy ul. Karmelickiej parku Wisławy Szymborskiej.

Ruszył konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie koncepcji formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie, czyli młodych bohaterów wojennych broniących miasta Lwów w latach 1918-19.

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Symbol walki o wolność

Pomnik Orląt Lwowskich, będących symbolem walki o wolność i niepodległość Polski, ma przemawiać do młodego pokolenia i pełnić rolę edukacyjną.

– Mając na względzie aktualny kontekst polityczny, w związku z trwającą wojną i waleczną obroną Ukrainy przed atakiem wojsk rosyjskich, forma przestrzenna powinna w głównej mierze gloryfikować i wzmacniać w/w aspekt czynu niepodległościowego. Z uwagi na złożoność kart historii i również relacji polsko-ukraińskich oraz obecne zaangażowanie państwa polskiego, udzielane wsparcie dla strony ukraińskiej oraz solidarność z obywatelami Ukrainy, celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim wzmocnienie aspektu bohaterstwa i patriotyzmu – czytamy w regulaminie konkursu.

Istotne jest, by projektowana instalacja artystyczna miała charakter kameralny, o ograniczonej skali i wpisywała się w układ kompozycyjny powstającego parku im. Wisławy Szymborskiej. Jak podkreślają organizatorzy, pomnik powinien stanowić wartość dodaną dla terenu parkowego, a nie dominującą.

Lokalizacja pomnika/Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Lokalizacja pomnika/Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

25 tys. złotych dla zwycięzcy

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na projekt rzeźby można składać do 5 kwietnia. 12 czerwca odbędzie się rozstrzygnięcie pierwszego etapu. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu, na złożenie prac będą miały czas do 25 sierpnia. Publiczne ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest na 12 września.

Zwycięzcę wybierze sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. dra hab. Andrzeja Bednarczyka. Autor najlepszej koncepcji otrzyma 25 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji „w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej i wykonanie formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie”.

Spór o lokalizację

O tym, iż pomnik młodych obrońców Lwowa stanie w parku przy ul. Karmelickiej, zadecydowali w lipcu zeszłego roku krakowscy radni. Chociaż uchwała została przyjęta, nie wszyscy byli zgodni co do lokalizacji rzeźby.

– Czy ktoś sobie wyobraża, że dzieci grają w piłkę, gonią się, a obok składamy kwiaty i palimy znicze? Nie, to nie powinno tak wyglądać. To jest ostania przestrzeń w Dzielnicy I, która może być terenem rekreacyjnym – mówił podczas sesji rady miasta Tomasz Daros, przewodniczący Dzielnicy I, podkreślając, iż nowe miejsce upamiętnienia obrońców Lwowa nie zostało wcześniej skonsultowane z Radą Dzielnicy I ani z jej mieszkańcami.

Pomnik Orląt Lwowskich początkowo miał pojawić się na placu Kossaka. Jednak ze względu na plany rewitalizacji tego miejsca, prezydent zaproponował inną lokalizację – teren powstającego parku przy ul. Karmelickiej.

Planowana lokalizacja formy przestrzennej nawiązuje do wydarzenia historycznego. W listopadzie 1918 r. z miejsca, w którym powstaje park, wyruszyły na odsiecz obrońcom Lwowa pierwsze regularne oddziały wojska polskiego, o czym przypomina pamiątkowa tablica na froncie budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – dawnych koszar wojskowych.

Jak zapowiada Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, park przy ul. Karmelickiej ma zostać otwarty 2 lipca 2023 roku. Stanie się to w setną rocznicę urodzin patronki parku, Wisławy Szymborskiej.