Wotum zaufania dla prezydenta. Radni: „oceniamy stan miasta, za który odpowiada Jacek Majchrowski”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Radni miejscy udzielili prezydentowi Aleksandrowi Miszalskiemu wotum zaufania oraz absolutorium.
Na środowej sesji radni podjęli dwie ważne decyzje. Po pierwsze: stwierdzili, że w ubiegłym roku budżet miasta zrealizowano prawidłowo. Po drugie: w oparciu o raport o stanie gminy udzielili wotum zaufania Aleksandrowi Miszalskiemu.

Referendum nie było

Wotum zaufania to funkcjonujące od kilku lat rozwiązanie, wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. O tym, czy udzielić go prezydentowi Krakowa, decydowali radni podczas środowej sesji. Wotum jest o tyle istotne, że jeśli rada miasta nie udzieliłaby go dwukrotnie prezydentowi, można by wówczas rozpisać referendum w sprawie jego odwołania. To jednak tylko teoria. Przypomnijmy, że poprzedni prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dwa razy nie uzyskał wotum zaufania. Referendum nie zostało jednak rozpisane.

Przed głosowaniem urzędnicy przedstawili raport o stanie gminy, w oparciu o który Rada Miasta Krakowa podejmuje decyzję w sprawie wotum.

Cieszy, że liczba mieszkańców Krakowa wzrosła o ponad 3 tysiące w stosunku do roku 2022. Widzimy jednak oznaki, będące podstawą do niepokoju. Odnotowaliśmy najgłębszy od 2020 roku ujemny przyrost naturalny – referował Piotr Wierzchosławski, zastępca dyrektora Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji urzędu miasta.

Zwrócił uwagę na trudną sytuację finansową miasta. Podał też ciekawe dane, dotyczące bezpieczeństwa. Okazuje się, że w 2023 roku liczba przestępstw na tysiąc mieszkańców była nieco wyższa niż w Warszawie. – Jednocześnie warto podkreślić, że coraz więcej krakowian twierdzi, że Kraków jest miastem bezpiecznym. Wskazują na to badania – uzupełniał Wierzchosławski.

Z raportu wynika również, że ruch turystyczny wraca do stanu sprzed pandemii Covid-19. Jak wyliczał dyrektor Wierzchosławski, w ubiegłym roku Kraków odwiedziło 12,1 mln osób, co oznacza wzrost o 45 proc. w porównaniu do 2022 roku. – O 3,9 mld zł wzrosły szacunkowe wpływy Krakowa z tytułu ruchu turystycznego, wyniosły 10,6 mld złotych – wyliczał urzędnik.

Okazuje się też, że w porównaniu do 2022 r. liczba mieszkańców oczekujących na gminne mieszkanie zmniejszyła się w ubiegłym roku o 70 osób. Wierzchosławski omówił również tematy, związane z zielenią. W 2023 roku miasto posadziło nieco ponad 21 tys. drzew. Gmina zakończyła też budowę kilku parków, wśród nich tego na Zakrzówku oraz tego w rejonie ulicy Karmelickiej. Z kolei jeśli chodzi o stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu, to w ubiegłym roku wszystkie stacje monitoringowe wskazywały wartości zgodne z normą.

Do stanu sprzed pandemii powraca powoli liczba pasażerów, korzystających z komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku autobusami i tramwajami przewieziono ponad 351 mln osób. W przedpandemicznym 2019 r. było to 416 mln.

Odpowiedzialność poprzednika

Po przedstawieniu raportu głos zabrali radni. Zwracali uwagę, że sytuacja jest niezręczna, bo mają udzielić wotum zaufania prezydentowi Miszalskiemu, biorąc pod uwagę stan miasta, za który jest odpowiedzialny jego poprzednik.

Miasto krytykował Łukasz Maślona z Krakowa dla Mieszkańców. – Raport o stanie gminy kształtuje tylko pozytywny obraz miasta. Władze chwalą się tym, co się udało zrealizować. Wydaje się, że mieszkańcom należą się też informacje krytyczne – mówił Maślona. Zauważył, że miasto wciąż pozyskuje za mało gruntów pod urządzone tereny zielone dla mieszkańców. Krytykował też realizację programu zalesiania miasta, jak również politykę mieszkaniową gminy.

– Co prawda w minionej kadencji remontowaliśmy bardzo dużo pustostanów, ale Kraków nie jest jakimkolwiek graczem na rynku mieszkań. Musimy uruchomić atrakcyjny program budowy mieszkań. Jeśli tego nie zrobimy, przyszłość Krakowa nie będzie kolorowa – mówił radny Maślona.

Zapowiedział, że jego klub wstrzyma się od głosu w sprawie wotum zaufania, ponieważ odpowiedzialność za stan miasta nie leży na barkach Aleksandra Miszalskiego, tylko Jacka Majchrowskiego.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Drewnicki podkreślił, że sytuacja finansowa miasta w ubiegłym roku była zła. Krytykował słaby postęp w zakresie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Niepokoi go też wzrost liczby przestępstw w Krakowie. Zwrócił również uwagę na małą liczbę parkingów Park&Ride, których jest sześć. – Jest na nich około tysiąca miejsc. Ich liczba zasadniczo nie zmienia się – przekonywał radny Drewnicki.

Za udzieleniem wotum zaufania było 22 radnych, a 14 wstrzymało się od głosu. W przypadku absolutorium za było 22 radnych, a 17 wstrzymało się od głosu.