Wszystkie twarze Anny Dymnej. Nowa wystawa w Muzeum Starego Teatru [ZDJĘCIA]

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

336 ról teatralnych i filmowych, wspomnienia i prywatne momenty z życia Anny Dymnej. Muzeum Starego Teatru zaprasza na wystawę „Dymna/336 kobiet”.

– Czasem mam wrażenie, że jestem 10-latką. Miałam jednak burzliwe życie, więc bywa, że czuję się jak 200-letnia kobieta. W duszy jednak pozostałam szaloną 22-latką, która wciąż zachwyca się światem. Są role, które przydarzają mi się właśnie teraz. Do których trzeba dojrzeć, a nawet się zestarzeć. Uczciwie zapracowałam na swoją twarz i teraz mogę z nią zrobić, co chcę – mówi aktorka Anna Dymna.

„Każda rola to inna planeta”

Kobieta, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Aktorka, inicjatorka wielu przedsięwzięć społecznych – wystarczy wymienić chociażby Fundację „Mimo Wszystko” i odbywający się od wielu lat Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Dymna to też jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego teatru i kina.

– Najszczęśliwsza jestem właśnie z tego powodu, że jestem kobietą. Baby są silne, sprytne i mądre. Aktorstwo daje możliwość przeżywania różnych biografii, uczy też świadomego przeżywania własnego życia. Mierzę się z tajemnicami i tragediami nieznanych kobiet. Każda rola to inna planeta, inna kobieta do odkrycia. Staram się zrozumieć postać, którą gram: czy jest szczęśliwa czy nie, dlaczego robi to i tamto. Wyobrazić sobie jej uczucia, problemy, kompleksy – zaznacza Dymna.

Role i wspomnienia

W Muzeum Starego teatru (MICET) prezentowane są zdjęcia, kostiumy i materiały video prezentujące aktorskie role Anny Dymnej, ale i zdjęcia pochodzące z prywatnego archiwum artystki.

– Anna Dymna to silna kobieta. Nie wiem, czy w polskim teatrze jest druga taka aktorka czy drugi taki aktor mający tak wiele pracy poza sceną. Ta działalność Dymnej wynika przede wszystkim z potrzeby serca. Ma fenomenalną energię, bo potrafi budować wokół siebie dobro – przyznaje Anna Litak, kuratorka wystawy.

Ekspozycja powstała na bazie zbiorów Starego Teatru i materiałów udostępnionych przez Annę Dymną. Historie 336 teatralnych i filmowych kobiet na zdjęciach, fotografiach Wojciecha Plewińskiego czy Magdy Hueckel, przeplatają się z prywatnymi momentami i wspomnieniami aktorki.

– Staraliśmy się zbudować przestrzeń, gdzie role i twarze Dymnej będą pokazywane w różny sposób. Dlatego też prezentujemy m.in. fragmenty filmów z 14 przedstawień, w których uwidacznia się jej niezwykła aktorska ekspresja – dodaje Litak.

Podczas oglądania wystawy, odwiedzający mogą również wysłuchać przygotowanej przez Stary Teatr rozmowy z Anną Dymną na temat jej pracy z reżyserami, m.in. Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Janem Klatą czy Moniką Strzepką.

Wystawa „Dymna/336 kobiet” potrwa do 31 lipca 2021 roku. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 11.30 – 19.30. 15 czerwca odbędzie się spotkanie z Anną Dymną. Początek o godz. 17.00.


comments powered by Disqus