„Wujek Łuki” z Ekipy odebrał odznakę od prezydenta

fot. Maciej Grzyb/krakow.pl

Potwierdziły się nasze informacje sprzed kilku dni. Łukasz Wojtyca, prezes spółki Ekipa Holding, youtuber, influencer, znany w social media jako „Wujek Łuki”, otrzymał 24 stycznia z rąk prezydenta Krakowa odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Ekipa realizuje również projekty o wymiarze społecznym. Tuż po wybuchu wojny na Ukrainie zorganizowała zbiórkę internetową, w ramach której zebrano niemal milion złotych na pomoc dzieciom szukającym schronienia w Polsce. Decyzją Łukasza Wojtycy środki te zostały przekazane Stowarzyszeniu Siemacha na rozbudowę domu dziecka w Odporyszowie. Dziania te zostały dostrzeżone przez kapitułę X edycji konferencji i gali Executive Innovation Forum. Wśród nagrodzonych znalazła się firma Ekipa Holding.

Z wnioskiem o nadanie odznaki Honoris Gratia wystąpiła Siemacha, w imieniu którego wniosek podpisał prezes zarządu ks. Andrzej Augustyński. 

O nagrodzie

Odznaczenie Honoris Gratia zostało ustanowione w 2005 roku i jest nadawane przez prezydent miasta osobom zasłużonym dla Krakowa. Pierwszym odznaczonym został kardynał Franciszek Macharskim, po nim wyróżnienie to otrzymali m.in. Anna Dymna, Zbigniew Wodecki czy Rafał Sonik.

Odznaką jest krążek o średnicy 40 mm, o gładkim obrysie lewego półokręgu, górnej ćwiartce prawego półokręgu wymodelowanej w kształcie zarysu wież Bazyliki Mariackiej oraz murów miejskich, napisem HONORIS GRATIA na prawej dolnej ćwiartce oraz wstęgą w barwach Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w połowie wysokości lewego półokręgu.