Wybory w Krakowie. Urzędnicza walka z czasem

W środku sekretarz miasta Krakowa fot. Dawid Kuciński

Magistrat informuje, że wybory prezydenckie są zapięte na ostatni guzik, choć łatwo i przyjemnie nie było. Urzędnicy pracowali przez kilkanaście godzin dziennie. Teraz wszystko już zależy od wyborców.

W Krakowie liczba wyborców wynosi około 590 tysięcy. Przed wyborami do rejestru wyborców wpisało się blisko 2 tys. osób, a do spisu wyborców ponad 37,3 tys. osób. W porównaniu z ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi – oceniane jako rekordowe – liczba ta wzrosła o około 12 tysięcy.

W 2019 roku głosować za pośrednictwem poczty chciało/musiało około stu krakowian. W tym roku blisko 6 tysięcy.

Do obwodowych komisji wyborczych zgłosiło się około 3 tysiące osób, co daje średnią siedem osób na komisję. Wcześniej były obawy o skompletowanie trzyosobowych składów.

Ciężka praca

Terminarz był napięty. Zwłaszcza jeśli chodzi o kompletowanie pakietów wyborczych. Urzędnicy zdradzają, że na ich skompletowanie mieli od jeden do maksymalnie trzech dni. Dlaczego? Termin składania wniosków minął we wtorek, ale nie było jeszcze kart wyborczych, które do urzędu trafiły w środę.

Następnie, aby być uznane za ważne, musiały zostać opieczętowane przez obwodowe komisje wyborcze, a te konstytuowały się od czwartku do soboty. Jednocześnie termin oddania pakietów wyborczych na poczcie mijał w tym samym dniu. Urząd jednak stanął na wysokości zadania i wszystkie pakiety zostały przekazane.

– Pracownicy codziennie zostawali nawet do godziny 20, żeby odpowiednio skompletować pakiety – chwalił sekretarz miasta Antoni Fryczek.

OKW i zasady w lokalach wyborczych

Fryczek rozwiał obawy, które dotyczyły skompletowania składu w 405 komisjach obwodowych. Nikt sobie nie wyobrażał bowiem, aby trzy osoby mogły bez przerwy pracować przez około 20 godzin.

– Dzięki zaangażowaniu krakowian i dobrej współpracy z komitetami wyborczymi, zgłosiło się ponad 3 tysiące osób. Efekt tego jest taki, że średnia na jedną komisje wynosi ponad siedem osób. To bardzo dobra informacja – podkreślił Antonii Fryczek.

Magistrat zamówił w ministerstwie zdrowia zarówno środki ochrony osobistej, jak i płyn dezynfekujący. – Koszty ponoszone w związku z wymogami bezpieczeństwa są pokrywane z otrzymanej dotacji wyborczej – informuje urząd.

Wyborcy również muszą pamiętać o reżimie sanitarnym: obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, korzystanie z płynów dezynfekujących. W miarę możliwości należy też mieć ze sobą swój długopis i rękawiczki. Obowiązkowo należy mieć ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem. W kratce przy kandydacie trzeba postawić X.

Sekretarz Fryczek zapowiada też, że możliwe będą kolejki przed lokalami wyborczymi z powodu ograniczenia liczby osób w nim przebywających. Zostało ustalone, że na jedną osobę przypada 4 mkw. powierzchni.

Należy również trzymać dystans. – Jak wszyscy będziemy okazywać cierpliwość, wybory zostaną zorganizowane bez problemów – dodaje Fryczek.

Dla osób z niepełnosprawnością

Miasto uruchomi transport, z którego będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, które zamieszkują na terenie Krakowa.

Zapisy są przyjmowane pod numerami telefonów: 12 616 5191 i 12 616 5076.

Do piątku, 26 czerwca w godzinach od 7.30 do 15.30, a w dniu wyborów – 28 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00.

News will be here