Wyłudzali środki publiczne. CBA zatrzymało siedem osób

fot. CBA

22 listopada agenci CBA zatrzymali pięciu mężczyzn i dwie kobiety pod m.in. zarzutem wyłudzenie środków publicznych. Proceder miał trwać trzy lata.

Jak tłumaczy Janusz Hnatko, rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury okręgowej, postępowanie to dotyczy działalności szeregu powiązanych ze sobą osobowo i kapitałowo podmiotów. Według śledczych podejrzani od 2017 roku wyłudzali fundusze europejskie.

Mowa tu o środkach z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, a także subwencji finansowych udzielanych w ramach programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju Dla Małych i Średnich Firm”.

– Jak ustalono, przedsiębiorcy wnioskowali o dofinansowanie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji łączył uzyskane środki publiczne z NCBiR z kapitałem prywatnym wniesionym przez beneficjentów. Ponadto ustalono, że prezes spółki zarządzającej funduszem uzależniał wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych – informuje Hnatko.

Prokuratura bada również wątek związany z subwencją z Polskiego Funduszu Rozwoju. Są podejrzenia, że w związku z tym, iż kwota pomocy była uzależniona od liczby pracowników, wnioskujący wprowadzili w błąd PFR i uzyskali nienależne dofinansowanie.

Podejrzani – w wieku od 35 do 51 lat – to Dariusz L., Mariusz B., Artur G., Łukasz R., Krzysztof H., Katarzyna B. i Monika R. Sąd zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze – m.in. poręczenia majątkowe w wysokości do 30 tys. do 100 tys. złotych.

– Podejrzani złożyli wyjaśnienia, w toku których nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów – mówi Janusz Hnatko.

comments powered by Disqus