Miliony na bezpieczeństwo, większość spożytkuje straż miejska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Blisko 70 mln złotych na bezpieczeństwo Krakowa zarezerwowano w projekcie budżetu na 2022 roku. Większość z tych pieniędzy spożytkuje straż miejska.

W krakowskiej straży miejskiej pracuje ponad pół tysiąca osób, z czego ponad 400 to mundurowi. Dlatego budżet na bezpieczeństwo publiczne w znacznej mierze konsumowany jest przez tę jednostkę. W projekcie budżetu na przyszły rok zapisane zostały blisko 64 mln złotych.

Zapoczątkowany ma zostać również jeden projekt inwestycyjny. Mowa tu o nowej siedzibie dla strażników przy ul. Fatimskiej 8. Powstanie więc budynek administracyjno-biurowy o dwóch kondygnacjach nadziemnych i podziemnym garażem. W tym roku został ogłoszony przetarg na dokumentacje projektową. – W kolejnym roku, po zabezpieczeniu środków w dokumentach finansowych miasta, będziemy chcieli ogłosić przetarg na roboty budowlane – mówił w marcu Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

3,8 mln złotych trafi do Ochotniczych Straż Pożarnych. Dodatkowo OSP Przewóz otrzyma 2,5 mln złotych na budowę nowej remizy, która niedawno wystartowała. Oprócz tej funkcji, budynek będzie wykorzystywany jako magazyn sprzętu ratowniczo-gaśniczego i przeciwpowodziowego. Według planu 18 dzielnic będzie miało do rozdysponowania w sumie nieco ponad milion złotych.