Wystawa rysunków i fotografii Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na czasową wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Prezentowane na niej rysunki i fotografie pochodzą z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.

Na wystawie czasowej znalazło się 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego. W czasie wakacji jest czynna również stała galeria malarstwa artysty, na której prezentowanych jest 50 obrazów olejnych.

W Białej Galerii Centrum widzowie zobaczą prace z lat 1956 – 2000, które Beksiński tworzył w różnych technikach i formatach.

– Rysunki i fotografie prezentujemy na wystawach czasowych co dwa lata. Ekspozycja ukazuje jak wszechstronnym artystą był Beksiński. Wystawa potrwa niecałe dwa tygodnie, więc tym bardziej zachęcam do odwiedzin Nowohuckiego Centrum Kultury – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

Prezentowane na wystawie fotografie to zbiór przekrojowy– od portretów żony Zofii, przez zdjęcia reporterskie rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże. Rysunki pozwolą widzom zobaczyć, jak artysta zmieniał style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Wystawa potrwa od 18 sierpnia do 2 września. Ekspozycję można oglądać w godzinach 11.00 – 19.00 (wystawa czynna we wszystkie dni tygodnia).

Stała galeria prac artysty

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza również do stałej galerii prac Beksińskiego. W jej przestrzeni prezentowane są obrazy w większości pochodzące z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości malarza.

To właśnie wtedy powstawały  jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Aranżację wystaw Zdzisława Beksińskiego przygotowała Joanna Gościej-Lewińska.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus