Występy na ulicach Krakowa. Artyści muszą spełnić kilka warunków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uliczni artyści chcący występować w plenerze muszą uzyskać odpowiednią zgodę zespołu ds. weryfikacji artystów ulicznych. Chodzi o prezentacje i inne formy aktywności na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto.

Najbliższe spotkanie zespołu, podczas którego będzie można uzyskać potrzebną opinię, odbędzie się 4 marca w siedzibie Ośrodka Kultury Krakowiacy przy ul. Św. Gertrudy 4. 

Zespół oceni i zaopiniuje występy tylko tych artystów, którzy złożyli wcześniej odpowiedni wniosek do Zarządu Dróg Miasta Krakowa lub Wydziału Spraw Administracyjnych UMK.

‒ Zespół zadaniowy nie sprawdza dyplomów ukończenia szkół artystycznych czy też rekomendacji. Odnosi się natomiast do rzeczywistej prezentacji artystów i umiejętności, które posiadają i pokażą. Artyści uliczni występujący w Krakowie to swego rodzaju wizytówka naszego miasta, dlatego chcemy, by ich obecność tworzyła wspólną narrację z pozostałymi, bardzo różnorodnymi działaniami kulturalnymi realizowanymi w mieście. Musimy mieć przy tym na uwadze komfort przebywania w przestrzeni ścisłego centrum ‒ wnioski mieszkańców i tych osób odwiedzających Stare Miasto, które chcą tu spokojnie spędzać swój wolny czas – informuje Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Na podstawie prezentacji zespół wydaje opinię, w której może również zamieścić sugestie dotyczące miejsca ewentualnych występów, dobranego pod względem rodzaju twórczości, a w przypadku muzyków – repertuaru i wykorzystywanych instrumentów muzycznych. Opinia jest ważna przez cały rok.

Najpierw prezentacja, później opinia

Zespół opiniuje – pod względem artystycznym i estetycznym – prezentacje artystów, które mają się odbywać w Parku Kulturowym Stare Miasto. Prezentacja kostiumu lub stroju np. rycerza, która nie jest elementem występu artysty ulicznego, jest opiniowana przez plastyka miasta.

– Artyści i zespoły występują przed opiniującym zespołem. Prezentują się w strojach i kostiumach oraz z wykorzystaniem takich instrumentów i przedmiotów, jak w przypadku ewentualnych przyszłych występów – informuje w komunikacie miasto.

Ocenie podlegają: poziom artystyczny, prezencja, sposób zachowania się wykonawcy, rekwizyty oraz stroje i kostiumy wykorzystywane podczas występu.

– Znaczenie mają także ewentualne zgłoszenia o uciążliwościach dla otoczenia powodowanych przez dotychczasowe występy danego artysty ulicznego oraz informacje o przestrzeganiu przez niego wcześniejszych umów lub decyzji zajęcia terenu – informuje urząd miasta.

Umowa na występy

W Krakowie artyści uliczni mogą działać na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto na podstawie umowy zawartej z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Umowa dotyczy występów w przestrzeni Rynku Głównego, Rynku Małego, placu Szczepańskiego, Plant, Bulwarów nad Wisłą.

Decyzję może również wydać Zarząd Dróg Miasta Krakowa ‒ w tym przypadku dotyczy ona m.in. dróg publicznych.

Podstawą do wydania decyzji albo zawarcia umowy jest pozytywna opinia zespołu zadaniowego ds. weryfikacji artystów ulicznych.

Gdzie artyści mogą występować?

Artyści uliczni na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto mogą występować poza ul. Kanoniczą, ul. Grodzką i ul. Floriańską. Pokazy nie są też dozwolone w Bramie Floriańskiej i jej najbliższym sąsiedztwie. Dopuszczalne są występy od strony Plant.

Na samym Rynku Głównym występy są możliwe wyłącznie przy kościele św. Wojciecha, na wprost wylotu ul. Grodzkiej, przy Sukiennicach, na wprost wylotu ul. św. Jana, przy Wieży Ratuszowej od strony Sukiennic.

Na Rynku Głównym mogą również występować muzycy, którzy podczas swoich prezentacji zmieniają lokalizację, poruszając się po chodniku wzdłuż pierzei. Na obszarze Starego Miasta obowiązuje zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto