Wyższe kary podziałały

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Odkąd wysokość kary za parkowanie bez opłaty wzrosła do 150 zł, liczba niepłacących kierowców znacząco spadła.

Wysokość opłaty zmieniła się w minionym roku, wraz z wieloma innymi zmianami w strefie płatnego parkowania. Wzrosła z 50 do 150 złotych. To i tak niższa kwota, niż pojawiała się w dyskusjach radnych miejskich – proponowano, by kwota wzrosła do 240 zł, czyli takiej wysokości, jaką muszą uiścić pasażerowie komunikacji miejskiej jadący bez biletu (można ją obniżyć o połowę, jeśli zapłaci się w ciągu 7 dni).

Teraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa podzielił się pierwszymi obserwacjami po zmianie kwot. Okazuje się, że o wiele mniej osób ryzykuje i parkuje bez opłaty. – Kierowcy są świadomi nowych wyższych stawek i chętniej płacą za postój – mówi Michał Pyclik z ZDMK.

– Odkąd wzrosła wartość "mandatów", liczba wystawianych zawiadomień i wezwań do zapłaty spadła o ok. 30 procent – mówi.

Warszawa uszczelniła kontrole

Podobny proces nastąpił w ostatnim czasie również w Warszawie. Od dwóch tygodni, kiedy po ulicach stolicy poruszają się dwa samochody prowadzące elektroniczną kontrolę, Zarząd Dróg Miejskich notuje tam o 10 procent wyższe wpływy z opłat za parkowanie.

Jak podaje warszawska „Gazeta Wyborcza”, jeden samochód z kamerami wystawia tam średnio 301 mandatów dziennie, czyli dziewięciokrotnie więcej niż jeden pieszy kontroler. Informacje o skuteczności nowego systemu szybko się rozeszły i wpłynęły na zachowania kierowców.

W Warszawie wysokość opłaty dodatkowej wynosi obecnie 50 zł, ale wkrótce ma wzrosnąć pięciokrotnie.

Nie wolno zapłacić za dużo

W kwestii kar za brak ważnej opłaty za parkowanie największe kontrowersje wywołuje w Krakowie zasada dotycząca podstref. Bilet parkingowy jest ważny tylko w tej podstrefie, w której go kupiliśmy – a to oznacza, że nawet jeśli zapłaciliśmy więcej, w wyższej strefie, a później przejechaliśmy do podstrefy niższej, nasza opłata nie jest już ważna. Trzeba będzie zapłacić karę, a odwołanie nie zostanie uwzględnione. Warto o tym pamiętać, szczególnie wówczas, jeśli wybieramy podstrefę w aplikacji mobilnej.

comments powered by Disqus