Z Krakowa do Myślenic pociągiem w 40 minut. Jest ważna umowa w sprawie budowy nowej trasy kolejowej

Dzięki budowie nowej linii kolejowej przejazd pociągiem z Krakowa Głównego do Myślenic zajmie ok. 40 minut. Właśnie podpisano umowę na zaprojektowanie trasy.
Umowa, podpisana przez PLK z konsorcjum firm BBF i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, opiewa na przeszło 22 mln zł (kwota netto). Zakłada m.in. opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii z Krakowa do Myślenic. Na przygotowanie projektu wykonawcy będą mieli 35 miesięcy.

Trasa powstanie pomiędzy krakowskimi Swoszowicami a centrum Myślenic. Tor o długości ok. 22 km w dwóch fragmentach poprowadzony będzie pod ziemią. Wybudowane zostaną również nowe wiadukty i mosty. Bezkolizyjne skrzyżowania zapewnią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

Z wygodnego dostępu do pociągów skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale również trzech podkrakowskich gmin (razem ok. 72 tys. osób). Na trasie powstaną przystanki: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka i stacja Myślenice. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pociągi w podgórskim terenie pojadą z prędkością do 120 km/h. Przejazd z Krakowa Głównego do Myślenic szacowany jest na ok. 40 minut.

Dzięki inwestycji zwiększy się rola kolei w regionie. Projekt pozwoli zmniejszyć liczbę samochodów, wjeżdżających codziennie do stolicy Małopolski i przez to zredukować hałas oraz zanieczyszczenie powietrza.