Z lat 30., a jak nowy. MPK wyremontowało kolejny zabytkowy tramwaj [ZDJĘCIA]

Wyremontowany tramwaj Ring fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

MPK pokazało w środę historyczny tramwaj Ring z lat 30., który w Krakowie przeszedł generalny remont. Miejski przewoźnik otrzymuje coraz więcej zamówień na renowację zabytkowych pojazdów, nie tylko z polskich miast, ale też z zagranicy.

Tramwaj, który dziś wyjechał z hali przy ul. Brożka, czekał na remont długie lata. Po Gdańsku, dla którego został wyprodukowany, kursował do lat 60. Przez trzy dekady woził pasażerów, potem jeszcze przez pewien czas służył jako pług do odśnieżania torowisk.

Do Krakowa trafił dużo później, w latach 80., z myślą o planowanym wówczas dużym muzeum komunikacji. Ponieważ jednak plany te nigdy nie weszły w fazę realizacji, czekał na lepsze czasy w zajezdni w Nowej Hucie.

Dwa bliźniacze egzemplarze

Co ciekawe, do Krakowa przyjechały w tym samym czasie dwa takie pojazdy. Jeden – również po latach bezczynnego oczekiwania w zajezdni – przeszedł remont już w 2015 roku, na zamówienie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Przez pewien czas jeździł po Krakowie jako reklama Gdańska, po czym wrócił do swojego macierzystego miasta.

Drugi egzemplarz, po trwającym 16 miesięcy remoncie, pozostanie w Krakowie. Będzie go można zobaczyć na linii muzealnej, kursującej w letnie weekendy po centrum miasta. Przy renowacji udało się zachować dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, konstrukcję nadwozia, elementy okien czy lampy wewnętrzne. Jego wnętrze jest utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami lat 30., ale dodatkowe wyposażenie wraz ze zmianami i kolorystyka wagonu odpowiada stanowi z przełomu lat 40. i 50.

Krakowska specjalność

Remontem zajmowali się pracownicy Stacji Obsługi i Remontów MPK. To zakład, który w tej dziedzinie ma ogromne doświadczenie. Wyjechało już stamtąd kilkadziesiąt wyremontowanych starych tramwajów, które teraz można zobaczyć nie tylko w Krakowie, ale i w wielu miastach Polski i Niemiec. Teraz również stacja realizuje zamówienie za zamówieniem.

– Nasze MPK wyspecjalizowało się w rekonstrukcji i remontach starych tramwajów. Mamy wiele zleceń z kraju i zagranicy – mówił podczas prezentacji Ringu wiceprezes MPK Mariusz Szałkowski. – Rok temu wyremontowaliśmy taki sam gdański tramwaj, chwilę przed nim był tramwaj dla Norymbergi. W tej chwili w halach naszych warsztatów przywracamy do dawnej świetności pojazd dla Wrocławia, a rozpoczęte są prace przy kolejnym dla Norymbergi – wyliczał.

Po prezentacji dla mediów tramwaj został skierowany do centrum miasta. Tam pracownicy rozdawali pasażerkom kwiaty z okazji Dnia Kobiet.

 

comments powered by Disqus