Za dwa lata ma rozpocząć się przebudowa hotelu Cracovia

Hotel Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

- Przebudowa hotelu Cracovia i utworzenie w nim nowego oddziału to nasze największe zadanie inwestycyjne – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. W obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Designu.

Muzeum – po ubiegłorocznych ekspertyzach technicznych i architektonicznych – jest na etapie wykonania koncepcji funkcjonalno-użytkowej obiektu. Wstępna koncepcja ma określić zakres przebudowy, który od lutego instytucja będzie uzgadniać z urzędami konserwatorskimi w Krakowie.

Jak zapowiadają władze MNK, po otrzymaniu wytycznych, instytucja będzie w stanie w przeciągu trzech miesięcy zlecić wykonanie projektu przebudowy hotelu. Ale będzie to możliwe po wcześniejszym „dopięciu” finansowania inwestycji.

Miliony na przebudowę

Przebudowa hotelu widnieje na liście inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jak zapowiadał w ubiegłym roku minister kultury Piotr Gliński, jej szacowany koszt to prawie 425 mln zł. Szef resortu zapowiadał również, że otwarcie Cracovii jest planowane na 2026 rok.

–  Prace budowlane z pewnością nie rozpoczną się w tym roku, ponieważ uzyskiwanie zezwoleń i wszystkich niezbędnych zgód trwa dłużej niż sama inwestycja. Ten rok poświęcamy na prace papierowe, które są fundamentem. Prace budowlane rozpoczną się w kolejnych latach, teraz najważniejsze jest dobry projekt. W tej chwili realizacja inwestycji nie jest aż takim wyzwaniem jak dobre jej przygotowanie, biorąc pod uwagę skomplikowanie tego procesu inwestycyjnego, lokalizację budynku i jego wagę historyczną – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Wiesław Sawa, zastępca dyrektora MKS ds. zarządzania doprecyzowuje: –  Prace budowlane zamierzamy rozpocząć w 2024 roku. Pierwsze z nich będą dotyczyć rozbiórki elementów, które zostaną uwzględnione w rozmowach z konserwatorami. Będziemy chcieli zachować cenne elementy takie jak klatka schodowa czy mozaiki. Jesteśmy w stałym kontakcie z prof. Witoldem Cęckiewiczem, autorem projektu hotelu. Idziemy w kierunku tego, by nasz oddział stał się w przyszłości centrum przemysłów kreatywnych.

Muzeum w najbliższym czasie planuje również szereg innych, drobniejszych inwestycji. To prace związane z poprawą bezpieczeństwa w Gmachu Głównym, modernizacja oświetlenia w Pałacu Erazma Ciołka, remont Biblioteki Czartoryskich i Domu Mehoffera.