Za mało ekranów przy Trasie Łagiewnickiej? Zbadają to po roku

Zdjęcie z lipca 2022 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy bloku stojącego blisko Trasy Łagiewnickiej narzekają na hałas generowany przez nową drogę. Na ewentualne decyzje co do zmian muszą jeszcze poczekać.

O montaż dodatkowych ekranów akustycznych w rejonie bloku przy ul. Krokusowej 6 zapytał niedawno w interpelacji radny Marek Sobieraj. Chodzi o budynek zlokalizowany w rejonie węzła łączącego Trasę Łagiewnicką z planowaną ul. 8 Pułku Ułanów (po prawej stronie zdjęcia).

– Wspomniany blok został pominięty w instalacji ekranów akustycznych, a natężenie hałasu generowanego przez samochody wyjeżdzające z tunelu jest ogromne. Wylot z tunelu na ulicę Kobierzyńską oraz przystanek autobusowy w odległości 7 metrów od budynku bezwzględnie klasyfikuje do zamknięcia „dziury” w ekranach dźwiękowych – stwierdza radny.

Będzie badanie

Odpowiedź na interpelację radnego prezydent rozpoczyna od podkreślenia, że to Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a nie miejskie instytucje, wydał decyzję środowiskową dla Trasy Łagiewnickiej, która zawiera wskazania dotyczące budowy ekranów akustycznych. W trakcie przygotowań do budowy była też prowadzona powtórna ocena oddziaływania na środowisko.

W odpowiedzi czytamy, że decyzje administracyjne nakładają na inwestora wymóg wykonania analizy, czy zastosowane rozwiązania ochrony przed hałasem są skuteczne. Takie badanie trzeba wykonać po upływie roku od dnia oddania Trasy Łagiewnickiej do użytkowania.

– W przypadku stwierdzenia przekroczeń wartości dopuszczalnych poziomu hałasu Trasa Łagiewnicka S.A. podejmie działania w celu zastosowania odpowiednich środków ochrony akustycznej – zapowiada w piśmie prezydent Jacek Majchrowski.

Trasa Łagiewnicka została otwarta w ostatnich dniach sierpnia ubiegłego roku. Połączyła ulicę Witosa z ul. Kobierzyńską i Grota-Roweckiego. Na fragmencie pomiędzy Kurdwanowem a ul. Zakopiańską wybudowany został też odcinek linii tramwajowej.