„Zaduszki nad Zakopianką”. Krzeczów organizuje obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Materiały prasowe fot. Paweł Kołodziejczyk

Już za nieco ponad tydzień, 19 listopada (w niedzielę) o godzinie 12:00 odbędą się „Zaduszki nad Zakopianką”, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Zakopanem, przy krzyżu w Krzeczowie.

Do udziału zaproszone są rodziny wszystkich ofiar wypadków drogowych na tym odcinku trasy S7.

Organizatorzy zwracają się z prośbą o zgłaszanie osób, które zginęły w wypadkach drogowych na zakopiance, za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej rzymskokatolickiej parafii pw. św. Wojciecha BM w Krzeczowie, na terenie której znajduje się krzyż. Formularz dostępny jest TUTAJ.

Pamięć o tych, którzy zginęli na drodze

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Zatrważające statystyki

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych.