Zagrają, by wspomóc chore dzieci. Koncert charytatywny „Kolędy do Nieba”

Koncert „Kolędy do Nieba” fot. Monika Łącka

W niedzielę 29 stycznia odbędzie się dziewiąta edycja koncertu charytatywnego „Kolędy do Nieba”. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na rzecz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

– Ogromnie cieszymy się, że już po raz dziewiąty zagramy w Krakowie „Kolędy do Nieba”, ulubiony przez krakowską publiczność cykl koncertów charytatywnych dla Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Od 8 lat realizuję je dla klinik tej placówki przy wsparciu profesora Janusza Skalskiego. Z wyjątkiem pierwszego koncertu, który stworzyłam dla innego celu społecznego, wszystkie zrealizowałam przy współpracy z profesorem i jego Fundacją Schola Cordis – mówi Jolanta Janus, krakowska manager kultury, inicjatorka projektu „Kolędy do Nieba” i zarazem organizatorka koncertów. 

Beneficjentem tegorocznego koncertu jest Klinika Nefrologii Dziecięcej i fundacja szpitala „O Zdrowie Dziecka”.

Muzyka wypełni wnętrze świątyni

Koncert charytatywny odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia na zakończenie okresu kolędowania. Jak zawsze muzyka wypełni wnętrze jednej z krakowskich świątyń. Tym razem muzycy zaprezentują się w kolegiacie św. Anny.

– Zawsze wnętrza zabytkowych kościołów krakowskich są scenerią dla pięknego i zróżnicowanego gatunkowo repertuaru począwszy od tradycyjnych kolęd po arcydzieła współczesnej muzyki i utwory wielkiej klasyki. Gramy wszystko od Karpińskiego, poprzez Mozarta, Wieniawskiego, Piazzolę, Morricone, Pendereckiego itd. Taka jest formuła tego projektu. „Kolędą” jest wszystko, co niesie radość i uniwersalną treść wpisaną w klimat nastroju piękna, wrażliwości, szczególnych emocji zapisanych w historii muzyki przez człowieka, a opowiadających o jego percepcji życia i świata, całej metafizyce życia ludzkiego – wyjaśnia Jolanta Janus.

Gościem specjalnym koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna MASO z Charkowa, która w 1994 roku wygrała konkurs na najlepszą młodzieżową orkiestrę Europy. Kilkudziesięcioosobowy zespół muzyków wykona pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Jurka Dybała jedno z najpiękniejszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego „II Symfonię Wigilijną”.

Orkiestrę, ze zrujnowanego Charkowa do Polski, sprowadziła w maju ubiegłego roku Aleksandra Wysłouch-Cieszyńska, prezes Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius. Od tej pory młodzi muzycy wykonali w naszym kraju 50 koncertów.

By pomóc chorym dzieciom

Orkiestra i krakowscy artyści wystąpią pro publico bono. Muzycy pragną podziękować w ten sposób za pomoc, jaką od początku wojny niesie ukraińskim uchodźcom Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.

„Kolędy do Nieba” zabrzmią 29 stycznia w kolegiacie św. Anny o godzinie 17.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W trakcie koncertu prowadzona będzie kwesta, która ma na celu zebranie środków finansowych na zakup narzędzi dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chodzi m.in. o wyposażenie gabinetu USG w podgrzewacz do żelu do badania. Koszt głowicy USG to ok. 46 tys. zł.

– Brakuje nam do kupna głowicy, która poszerzy możliwości diagnostyczne u małych dzieci, tylko 16 tysięcy. Konto, na które zbieramy to subkonto kliniki na koncie fundacji szpitala „O Zdrowie Dziecka”. Jego numer możemy znaleźć na stronie szpitala oraz stronie fundacji na FB i u mnie na profilu. A na słuchaczy niedzielnego koncertu już za tydzień w kolegiacie św. Anny czeka wielkie czerwone serce, czyli skarbonka – tłumaczy Jolanta Janus.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone również na malowanie pomieszczeń, doposażenie świetlicy w przybory szkolne oraz wymianę bielizny pościelowej. W grę wchodzi także zakup wózka inwalidzkiego.

– Bardzo byśmy pragnęli powtórzyć ubiegłoroczny sukces, kiedy w odpowiedzi na akcję, którą udało mi się rozciągnąć na kolejne miesiące po styczniowych „Kolędach do Nieba” w bazylice Bożego Ciała, dzięki wsparciu przyjaciół z Nowego Sącza, wielki producent polskich lodów firma Koral wspaniałomyślnie wpłaciła 300 tysięcy złotych. Dyrekcja przeznaczyła te bardzo duże pieniądze na potrzeby m.in. dziecięcych oddziałów rehabilitacji w prokocimskim szpitalu – dodaje Jolanta Janus.

Głównymi partnerami przedsięwzięcia są Województwo Małopolskie i Miasto Kraków, partnerami zaś Krakowski Holding Komunalny S.A., MPEC, Wodociągi Miasta Krakowa, Fundacja „Pokój Zaczyna się od Uśmiechu” z Nowego Sącza, firma Wojas, a także katowickie ECM, NIMIT, Miasto Ogrodów, Stowarzyszenie Purpurowy Stradivarius. Wspierają też zaprzyjaźnione firmy, m.in. Maspex, Granit, Krak-Chem i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.