W tym teatrze nie ma rzeczy niemożliwych. W lutym rusza festiwal Materia Prima

Akram Khan „Jungle Book reimagined”, Ambra Vernuccio fot. Mat. prasowe festiwalu Materia Prima

Wielkimi krokami zbliża się festiwal Materia Prima. To prezentacja najlepszych spektakli teatru formy i tańca, wyróżniających się rozbudowanym ruchem scenicznym czy niezwykłą plastyką.

6. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy odbędzie się w dniach 17-28 lutego. W tym czasie w różnych przestrzeniach teatralnych miasta (ICE Kraków, Opera Krakowska, Teatr Ludowy, Nowohuckie Centrum Kultury i Teatr Groteska) zaprezentowane zostaną wyjątkowe widowiska.

– To będą najciekawsze spektakle, które pojawiły się w ostatnich latach w Europie. Udało nam się je zgromadzić w jednym miejscu i czasie, co graniczyło z cudem, ponieważ zespoły te występują na całym świecie – w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku czy Tokio. Pokażemy spektakle z sześciu krajów – dwa z Francji, jeden z Anglii, jeden z Niderlandów, jeden z Danii i jeden ze Szwajcarii – zapowiadał podczas akcji promującej wydarzenie reżyser Wojciech Graniczewski, członek rady programowej festiwalu.

Teatr z innego świata

Twarzą Materii Primy jest Adam Mickiewicz. Poeta był wielkim zwolennikiem działającego od 1782 roku w Paryżu Cirque-Olympique. Uważał, że możliwości inscenizacyjne tego teatru idealnie odpowiadały koncepcji jego dramatów.

– Cirque-Olympique był protoplastem teatru formy, ponieważ zwracał uwagę na rzeczy plastyczne, magię teatru. Pokazywał rzeczy, które są niemożliwe. To właśnie w tym teatrze odbyły się przedziwne spektakle. Na scenie można było zobaczyć trzęsienia ziemi, burze czy powodzie – wyjaśniła Agnieszka Malatyńska–Stankiewicz, rzecznika prasowa festiwalu.

Poeta, jako ambasador Materii Primy, ma zwrócić uwagę, że tworzywem teatru formy są środki pozawerbalne, takie jak rozbudowany ruch sceniczny, muzyka oraz niezwykła plastyka.

Gwiazdy Materii Primy

Festiwal, organizowany przez Teatr Groteska, to przegląd najlepszych zespołów teatralnych i baletowych na świecie. W lutym do Krakowa zjadą legendarne grupy: Wanted Posse, Akram Khan Company, Compagnia Finzi Pasca, Compagnie Käfig, Jakop Ahlbom Company, Sasha Waltz & Guests, Sofie Krog Teater.

– Będziemy także gościć zespół Thick&Tight, który zaprezentuje niezwykle spektakularne wydarzenie, czyli połączenie kabaretu z rewią, a zagrane ono będzie z iście angielskim poczuciem humoru. Zachęcam, by przygotować sobie czas, ażeby obejrzeć spektakle prezentowane na festiwalu – zachęcał Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

W dniach 17-28 lutego publiczność będzie mogła zobaczyć następujące widowiska: „Dance N’ Speak Easy”, „Vertikal”, „Vielfalt”, „Kreatur”, „The House”, „Nuda” „Jungle Book reimagined” oraz „A Night with Thick & Tight”.

Najnowszy spektakl grupy Wanted Posse „Dance N’ Speak Easy” przeniesie widzów do nowojorskiego baru lat 20. oraz 30. XX wieku i pokaże zaskakującą mieszankę stylów tanecznych. Nie zabraknie m.in. swingu, charlestona czy hip-hopu.

„Vertikal” grupy Compagnie Käfig to z kolei widowisko przeczące grawitacji. Choreograf i lider zespołu Mourad Merzouki bawi się grawitacją, pozwalając tancerzom poruszać się w powietrzu i wykonywać zaskakujące ewolucje.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostanie także przedstawienie pełne filmowych sztuczek i efektów specjalnych. Spektakl „Vielfalt” stworzony przez Jacop Ahlbom Company pokazuje, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych.

Grupa Sasha Waltz&Guests pokaże swoje kultowe dzieło „Kreatur”. Widowisko stanowi zaskakującą i niepokojącą opowieść najsłynniejszej obecnie choreografki i tancerki oraz jej sławnych przyjaciół.

W ramach 6. edycji Materii Primy publiczność będzie mogła zobaczyć również cyrkowe widowisko pt. „Nuda” szwajcarskiej grupy Compagnia Finzi Pasca oraz wstrząsającą i zarazem zabawną historię rodzinnego domu pogrzebowego ukazaną w spektaklu Sofie Krog Teater „The House”.

W programie znalazło się też przedstawienie zespołu Akram Khan Company pt. „Jungle Book reimagined”, czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo”. Spektakl ukazuje współczesną relację ze światem natury.

Ostatnią propozycją jest „A Night with Thick & Tight”. Widowisko przygotowane przez grupę Thick&Tight to spotkanie z kultowymi postaciami pop kultury, takimi jak Andy Warhol, Sid Vicious, Marlena Dietrich, Marilyn Monroe i Księżna Diana.

O zbliżającym się festiwalu Materia Prima przypominać ma bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza, który co jakiś czas pojawia się w różnych lokalizacjach Krakowa. Monument wykonany przez pracownię Teatru Groteska gościł już na Rynku Głównym, pod Galerią Krakowską oraz na kampusie UJ.