Wielkie święto Rynku Podziemnego. Będzie o wierzeniach, sztuce i astrologii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Krakowa zaprasza na wspólne „drążenie miasta” w ramach święta Rynku Podziemnego. Tematem przewodnim wydarzenia będzie eter, czyli żywioł, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty.

Wielkie święto oddziału potrwa od 10 stycznia do 5 lutego. W programie znalazły się m.in. warsztaty, spacery oraz bezpłatne wykłady.

O wierzeniach, sztuce i astrologii

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia organizatorzy opowiedzą o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej. Przybliżą dzieje miasta, opierając się na takich zagadnieniach jak religia, astrologia, sztuka sakralna, wierzenia czy wybitne krakowskie umysły.

– Chcemy poruszyć tematy, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, a potem powietrza i ziemi.  Są to: religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne/rodzina – informuje Muzeum Krakowa.

Drążenie miasta

Tegoroczne święto Rynku Podziemnego zapoczątkuje 10 stycznia wykład Mariusza Meusa, dotyczący historii astronomii w Krakowie. Tydzień później Dorota Majkowska-Szajer opowie o (nie do końca) eterycznych współmieszkańcach krakowian. Z kolei 24 stycznia odbędzie się wykład dr Katarzyny Mosal pt. „Między sacrum a profanum. O duchowości dawnych mieszkańców Krakowa”.

Ostatniego dnia stycznia Katarzyna Matusik-Niwicka poruszy zaś temat wpływu duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa.

Jak co roku, w ramach święta Rynku Podziemnego, odbędą się także spacery. W sobotę, 14 stycznia, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli udać się na kopiec Kraka. Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się, co można zobaczyć na styczniowym niebie.

– A dostrzec będzie można m.in. bardzo jasnego Jowisza i Marsa, najjaśniejszą gwiazdę Syriusza, a także charakterystyczne „zimowe” gwiazdozbiory jak Orion, Woźnica czy Bliźnięta. Obserwacji planet, gwiazd i gwiazdozbiorów będzie towarzyszyła opowieść o tym, jak wszechświat był postrzegany w czasach, gdy uważano, że to ziemia znajduje się w jego centrum – zapowiada muzeum.

Organizatorzy zapraszają także do wspólnego zwiedzania Muzeum Archidiecezjalnego, w którym znajdują się eksponaty pochodzące z kościołów i klasztorów archidiecezji krakowskiej – malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne, tkaniny i parametry liturgiczne. Termin wydarzenia zostanie podany wkrótce.

Oprócz wykładów i spacerów będzie można wziąć udział w warsztatach. 21 stycznia odbędą się zajęcia dla dorosłych dotyczące średniowiecznej astrologii. Z kolei na niedzielę, 29 stycznia, zaplanowano warsztaty dla rodzin pt. „Woda, która nie moczy rąk. Zimowe rozkminki alchemiczne”.

Szczegółowy program święta Rynku Podziemnego dostępny TUTAJ.