Kraków uczci 154. urodziny Stanisława Wyspiańskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Instytucje kultury zapraszają na wspólne świętowanie urodzin Stanisława Wyspiańskiego. W programie spotkania literackie, koncert Macieja Luśni czy spektakl przepełniony muzyką i tańcem Kingi Kowalskiej.

Stanisław Wyspiański, nazywany czwartym wieszczem narodowym, przyszedł na świat 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. W niedzielę przypadają więc 154. urodziny tego wszechstronnego artysty. Z tej okazji Muzeum Narodowe oraz Muzeum Krakowa przygotowały dla zwiedzających specjalne wydarzenia poświęcone autorowi „Wesela”.

O projektach witraży i Wyspiańskim

15 stycznia w Galerii Sztuki XX+XXI w MNK odbędzie się spotkanie wokół projektów witraży do katedry na Wawelu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Gdy artysta usłyszał o planowanym remoncie świątyni, stworzył cztery kartony do witraży („Kazimierz Wielki”, „Święty Stanisław”, „Henryk Pobożny” i „Wanda”). Trzy pierwsze prezentowane są w Muzeum Narodowym.

O tym, dlaczego pomysły Wyspiańskiego nie doczekały się realizacji, opowie podczas niedzielnego spotkania Joanna Makowska, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Start o godz. 12:00, wstęp w cenie biletu na wystawę.

W rocznicę urodzin artysty Muzeum Narodowe zaprasza także na spotkanie z pisarką Moniką Śliwińską pt. „Wyspiański kontra… Wyspiański”. Wydarzenie odbędzie się o godz. 13:15 w Gmachu Głównym MNK. Wstęp bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja.

Przypominamy, iż w związku ze zmianą części ekspozycji Muzeum Wyspiańskiego pozostaje nieczynne do 13 lutego.

Świętowanie w Rydlówce

Miejscem związanym ze Stanisławem Wyspiańskim i jego twórczością jest także Rydlówka w dzielnicy Bronowice Małe. To właśnie tam w 1900 roku odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Wydarzenie to Wyspiański uwiecznił w swoim dramacie „Wesele”. Dziś Rydlówka stanowi oddział Muzeum Krakowa.

W niedzielę w zabytkowym dworku zwiedzający będą mogli posłuchać występu muzycznego Macieja Luśni. Następnie odbędzie się spotkanie literackie z udziałem Elżbiety Łapczyńskiej, autorki książki „Bestiariusz Nowohucki”, oraz Jacka Dehnla i Piotra Tarczyńskiego, autorów książki „Złoty Róg” z cyklu „Profesorowa Szczupaczyńska Zofia”.

– Będziemy rozmawiać o tym, co dziś fascynuje i porywa w dziełach Stanisława Wyspiańskiego i o tym, jak współcześni twórcy podobnie jak On inspirują się przeszłością i historią w swoich dziełach – informuje Muzeum Krakowa.

Na występ Macieja Luśni oraz spotkanie literackie wstęp bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja. Start o godz. 17:00.

Z okazji 154. urodzin Wyspiańskiego publiczność będzie mogła także zobaczyć monodram Kingi Kowalskiej „Raz dokoła. Kobiety Wesela” na podstawie „Wesela”. To przepełniony ruchem i muzyką spektakl, który rzuca nowe, kobiece spojrzenie na dramat Wyspiańskiego. Bilety na przedstawienie w cenie 15 zł do nabycia w kasie Rydlówki i online. Spektakl rozpocznie się o godz. 19:00.