Opera Rara zabierze publiczność w muzyczną podróż przez epoki

Zdjęcie poglądowe fot. PAULINA FRĄCZEK/LOVEKRAKÓW.PL

Mozart, Schumann i Vivaldi. Trzy wybitne nazwiska i trzy wyjątkowe dzieła reprezentujące różne muzyczne epoki. Tak zapowiada się kolejna odsłona festiwalu Opera Rara, który startuje już 16 lutego.

Celem festiwalu Opera Rara jest ponowne odkrywanie i przybliżanie publiczności najpiękniejszych dzieł operowych ze wszystkich okresów historii opery – od jej początków po współczesność. Na festiwalu prezentowane są zarówno utwory znane, jak i te zapomniane.

Opera Rara to także szansa, by usłyszeć wybitnych artystów z całego świata. W tym roku do Krakowa zawitają m.in. Florie Valiquette, Margarita Slepakova, Benjamin Hulett, Solomiia Pavlenko, Ian Bostridge, Delphine Galou, Gianluca Margheri czy Federico Fiorio.

W programie pojawią się trzy wybitne dzieła, które zabiorą publiczność w muzyczną podróż przez różne epoki.

Mozart, Schumann i Vivaldi

Festiwal Opera Rara zainauguruje koncertowe wykonanie „Lucia Silli” Mozarta. Krakowską premierę opery, której rękopis przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, publiczność będzie mogła zobaczyć 16 i 18 lutego w Teatrze Słowackiego.

Wolfgang Amadeus Mozart skomponował operę „Lucio Silla” w 1772 roku, gdy miał szesnaście lat. Z jednej strony był wierny post-barokowemu stylowi, z drugiej zaś wzbogacił dzieło o nieznane dotąd akcenty i głębię. W tytułowej partii zaprezentuje się Benjamin Hulett, a Capellę Cracoviensis poprowadzi dyrygent Alessandro Moccia.

23, 24 i 25 lutego na deskach Teatru Łaźnia Nowa zabrzmi „Das Paradies und die Peri” Roberta Schumanna. To utwór niezwykły w twórczości kompozytora, będący jedną z najoryginalniejszych w XIX wieku prób stworzenia nowej formy świeckiego oratorium.

Dzieło to na festiwalu Opera Rara po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazane w wersji scenicznej. Reżyserii podjął się Cezary Tomaszewski. Na scenie wystąpią m.in. Mirjam Mesak, Ian Bostridge czy Monika Korybalska. Capellą Cracoviensis dyrygować będzie Jan Tomasz Adamus.

Na wielki finał organizatorzy przygotowali „Tamerlano” Vivaldiego, operę znaną również pod nazwą „Bajazet”. Utwór opowiada o wojnie dwóch historycznych wodzów: sułtana osmańskiego Bajazyda I oraz pochodzącego z mongolsko-tureckiego plemienia Barłasów władcy Timura.

W obsadzie: Gianluca Margheri, Filippo Mineccia, Delphine Galou, Shaked Bar, Federico Fiorio oraz Arianna Vendittelli. Na scenie zaprezentuje się także włoska orkiestra Accademia Bizantina pod dyrekcją Ottavia Dantone.

Finałowy koncert odbędzie się 26 lutego w Starym Teatrze.