Muzeum Narodowe bije rekordy popularności. W planach 23 nowe wystawy i pokazy

Wystawa prac Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Blisko 1,4 mln zwiedzających odwiedziło w ubiegłym roku Muzeum Narodowe w Krakowie. To rekord w historii instytucji. W 2023 roku placówka planuje m.in. otwarcie Klasztorka oraz ekspozycji poświęconych Matejce czy sztuce w PRL-u.

– Mijający rok jest dla nas rokiem rekordów, z których najbardziej widocznym i najbardziej oczywistym jest frekwencja – podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Łempicka numerem jeden

2022 rok instytucja zakończyła z rekordową frekwencją – blisko 1,4 mln zwiedzających. Największą popularnością cieszyła się wystawa Tamary Łempickiej. Ekspozycję obejrzało ponad 70 tys. osób. Niewiele mniej, bo prawie 65 tys., odwiedziło wystawę poświęconą Jackowi Malczewskiemu.

– Pracując nad nowym otwarciem po pandemii przygotowaliśmy coś bardzo atrakcyjnego i te wystawy się sprawdziły, a fenom Łempickiej zasługuje na uwagę jako swego rodzaju odkrycie artystki, która paradoksalnie dzięki odbywającej się w Polsce wystawie stała się bliższa polskiej historii sztuki – wyznał Andrzej Szczerski.

W 2023 roku Muzeum Narodowe planuje zaprezentować 23 nowe wystawy i pokazy.

Wyspiański w nowej odsłonie

Już 14 lutego zwiedzający będą mogli zobaczyć drugą odsłonę stałej ekspozycji Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy pl. Sikorskiego.

– Pojawią się nowe prace, zarówno jeśli chodzi o portrety, wizerunki dzieci, jak i pejzaże krakowskie – wyjaśnił dyrektor MNK. – Na piętrze z kolei pojawią się nowe wielkoformatowe projekty do franciszkanów. Zmienimy też sposób eksponowania sal poświęconych katedrze i towarzystwu lekarskiemu. Natomiast wątki narracyjne pozostaną te same, tylko będą ilustrowane innymi pracami – dodał.

Jedno miasto, wiele opowieści

Pod koniec maja w Gmachu Głównym MNK zostanie otwarta wystawa poświęcona sztuce wileńskiej z okresu II RP oraz II wojny światowej.

– To będzie wielkie zaskoczenie dla wszystkich, bo nie pamiętamy, jak ważnym miastem było Wilno dla historii sztuki polskiej, litewskiej i żydowskiej. Chcemy pokazać te trzy oblicza miasta – powiedział Andrzej Szczerski.

Celem wystawy jest ukazanie różnorodności sztuki i życia artystycznego Wilna w pierwszej połowie XX wieku. Na ekspozycji znajdzie się niemal 300 obiektów. Będą to dzieła malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografie i filmy.

Spotkanie z Matejką

Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2023 roku będzie otwarcie ekspozycji pt. „Matejko. Malarz i historia”, obejmującej około 4000 obiektów. To pierwsza od 30 lat tak duża wystawa poświęcona artyście i jednocześnie pierwsza prezentująca w różnych aspektach szeroki zakres jego działalności.

– Chcemy pokazać, że jest to jak najbardziej ważny artysta i trzeba go czytać w nowy sposób. Wielka monografia Matejki na parterze w Gmachu Głównym od czerwca z nowymi aspektami jego twórczości, nieodkrytymi zarówno jeśli chodzi o jego warsztat, jak i skalę problematyki, którą podejmował – podkreślił Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. muzealia nigdy nie udostępniane szerszej publiczności. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 23 czerwca.

Kompleks Czartoryskich

W 2023 roku zakończy się również remont zabytkowego budynku, wchodzącego w skład kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich. Klasztorek, połączony przewiązkami z Pałacem i Arsenałem, zostanie otwarty dla zwiedzających 16 czerwca.

Na pierwszym piętrze znajdzie się wystawa ukazująca początki Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pozostała część ekspozycji opowie zaś o późniejszej historii kolekcji. Z kolei na parterze mieścić się będą: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków.

– Otwarcie Klasztorka spowoduje, że zwiedzający, wchodząc do Pałacu, będą mogli zwiedzić cały kompleks muzeum, przechodząc przez ten przepiękny mostek nad ulicą Pijarską – zaznaczył dyrektor MNK.

We wrześniu w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich udostępniona zostanie galeria „Broń i barwa w Polsce”. Wystawa ma na celu wyeksponowanie reprezentacyjnej części kolekcji militariów znajdującej się w posiadaniu MNK.

Sztuka w PRL-u

Istotnym wydarzeniem zaplanowanym na 2023 rok będzie również otwarcie trzeciej wystawy z cyklu „4 x Nowoczesność” o sztuce w PRL-u. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ponad 200 wyselekcjonowanych obiektów.

– Myślę, że ta wystawa dla wielu z nas będzie odkryciem, ponieważ nie jest ani nostalgiczna, ani rozrachunkowa. Ona jest nowym spojrzeniem na PRL jako rozdział historii nowoczesności w Polsce – wyznał Andrzej Szczerski.

Otwarcie wystawy „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” zaplanowano na listopad.

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje także pokazy czasowe takie jak „Moda i sport” w Kamienicy Szołayskich, „Czapski – nabytki. Norwid w dziennikach” w Pawilonie Józefa Czapskiego, „Co czytywano w alkowach” w Muzeum Czapskiego, „550. rocznica Urodzin Mikołaja Kopernika” w Muzeum Książąt Czartoryskich czy „Genius Loci. Miejsce, ludzie, zbiory” w Domu Jana Matejki.

MNK przygotowuje się również do ogłoszenia konkursu architektonicznego na przebudowę hotelu Cracovia, gdzie powstać ma Muzeum Architektury i Designu. – To jest najważniejsze wydarzenie inwestycyjne dotyczące nie tylko Muzeum Narodowego, ale całego Krakowa – podkreślił Andrzej Szczerski. Rozstrzygnięcie konkursu prawdopodobnie nastąpi w drugiej połowie roku.