Zamek Królewski na Wawelu zmienia oblicze za miliony

Zamek Królewski na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowa aranżacja Skarbca Koronnego, lepsze oświetlenie Smoczej Jamy i poprawa dostępności. Do 2023 roku Zamek Królewski w ramach hasła „Wawel otwarty” chce spełnić najważniejsze  oczekiwania zwiedzających. Przeznaczy na to 38,5 mln zł.

– To był trudny, niespodziewany rok ograniczeń. Chociaż nie można było w pełni zwiedzać Zamku Królewskiego, to paradoksalnie Wawel był bliżej odwiedzających dzięki zaangażowaniu w sferę wirtualną – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

W czasie lockdownu instytucja działała w sieci, a w przestrzeniach zamku rozpoczęło się przygotowanie nowych wystaw, które zobaczymy w 2021 roku.

Rok zmian

– Rok 2021 będzie rokiem zmian – zapowiada Sławomir Majoch, zastępca dyrektora ds. muzealnych. – Do tej pory zamek był znany bardziej jako muzeum prezentujące stałe wystawy, co w przyszłym roku zmienimy. Główny nacisk będziemy kierować na kilka wystaw czasowych.

Już w marcu ma zostać otwarta ekspozycja „Wszystkie arrasy króla”. Arrasy są zaliczane do najcenniejszej kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu, ale stanowią również unikatowy zbiór zarówno w skali europejskiej, jak i światowej. W przestrzeni ekspozycji zobaczymy 136 arcydzieł z wawelskiej kolekcji.Więcej >>> Wawel zaprezentuje wszystkie arrasy króla

Natomiast w ogrodach Wawelu i oddziałach – Zamku w Pieskowej Skale i Dworze w Stryszowie zostanie zaprezentowana wystawa prac Józefa Wilkonia, znanego rysownika i rzeźbiarza.

W części pomieszczeń na parterze zamku, w tzw. pokojach Wielkorządcy będzie prezentowane malarstwo europejskie ze zbiorów polskich i prywatnych.

Trochę liczb

Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu zapowiada, że instytucja chce spełnić najważniejsze potrzeby i oczekiwania zwiedzających do 2023 roku. Na inwestycje, dostępność czy bezpieczeństwo i zostanie przeznaczonych 38,5 mln zł.

Jedna z najważniejszych inwestycji to nowa aranżacja Skarbca Koronnego na parterze zamku. Do tej pory przestrzeń tę zajmowało krakowskie Archiwum Narodowe, które wyprowadziło się ze wzgórza wawelskiego do nowej siedziby w październiku. Otwarcie odmienionego Skarbca Koronnego jest planowane na czerwiec 2022 roku.

W centrum zainteresowania znalazły się również smocze tematy. Smocza Jama zyska unowocześnione oświetlenie, a w Baszcie Sandomierskiej początkiem kwietnia zostanie otwarta wystawa o smoku wawelskim.

Przy okazji zmiany aranżacji komnat i apartamentów ma zostać zmodernizowany system bezpieczeństwa i oświetlenia wnętrz zamku, jak i zewnętrznej części budynków administracyjnych.

W planach są również prace archeologiczne poprzedzające zabezpieczenie południowego obramienia zewnętrznego dziedzińca.

Wawel bardziej dostępny

Wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu mają zostać dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. za sprawą windy.

Po audycie dostępności Zamku Królewskiego na Wawelu i Zamku w Pieskowej Skale, instytucja stara się wdrażać kolejne wytyczne. Zamek stara się m.in. pozyskać fundusze na zakup pojazdu akumulatorowego, przystosowanego do transportu osób na wózkach, którym trudno dostać się samodzielnie na wzgórze wawelskie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus