Zapłacimy więcej za bilety na pociąg

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 1 lutego wchodzi w życie nowy cennik biletów kolejowych w Małopolsce. Zapłacimy o ok. 10 procent więcej za pojedynczy bilet i ok. 10 zł więcej za bilet miesięczny.

Zmiany są tłumaczone znacznym wzrostem kosztów świadczenia usług przewozowych. Nowy cennik zakłada wzrost cen średnio o 10 procent w przypadku biletów jednorazowych i o 10 zł dla większości biletów okresowych, niezależnie od relacji.

Nowe ceny będą również obowiązywać przy przejazdach na lotnisko. Tu cena wzrośnie znacząco, aż o trzy złote, co jest tłumaczone „planowanym zwiększeniem częstotliwości kursowania pociągów”.

Bilety Małopolskie – nowe zniżki i oferty specjalne

Ważną zmianą będzie wchodząca w życie od 17 lutego pełna integracja biletowa w pociągach obsługiwanych przez POLREGIO i Koleje Małopolskie na terenie Małopolski. Pasażerowie zyskają możliwość korzystania z nowych ofert specjalnych tzw. „Biletów Małopolskich”.

Uczniowie, studenci, czy grupy turystyczne zyskają możliwość skorzystania z oferty biletów grupowych. Kupując co najmniej 20 identycznych biletów w ramach jednej transakcji otrzymają zniżkę na poziomie 10 procent.

Dla przedsiębiorstw i instytucji dostępne będą bilety miesięczne „na okaziciela”. Dzięki nim w przejazdach służbowych pracownicy będą mogli częściej wykorzystywać transport kolejowy, bez konieczności każdorazowego zakupu biletu jednorazowego. Bilety „na okaziciela” będą zapisywane na karcie MKA (Małopolska Karta Aglomeracyjna).

Z Małopolskim biletem dla rodziny pasażerowie będą mogli przemieszczać się pomiędzy wybranymi przystankami w niższej cenie, bez ograniczeń w wybraną sobotę, niedzielę lub święto.

Krwiodawcy i seniorzy

Wprowadzona zostanie specjalna oferta dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Osoby, posiadające stosowną legitymację zyskają możliwość zakupu biletu miesięcznego w cenie 10 zł oraz biletów dobowych w cenie 1 zł.

Nową ofertę zyskają również osoby, które ukończyły 60 rok życia. Bez znaczenia będzie fakt, czy korzystają z pociągów obsługiwanych przez POLREGIO czy Koleje Małopolskie – za każdym razem zniżka na przejazd będzie identyczna.

Rower w pociągu

Dla miłośników dwóch kółek również wprowadzone zostaną ułatwienia. Osoby sporadycznie podróżujące z rowerami będą mogły skorzystać z oferty Małopolski bilet rowerowy, dzięki czemu za przewóz roweru zapłacą 4 zł, natomiast osoby regularnie korzystające z rowerów oraz pociągów w ramach tej oferty będą miały możliwość zakupu biletu miesięcznego za kwotę 35 zł.

22 września każdego roku pasażerowie będą mogli skorzystać z oferty Małopolski bilet „Dzień bez samochodu”, która dostępna będzie z wyprzedzeniem w aplikacji mobilnej iMKA.

Mieszkańcy aglomeracji krakowskiej zyskają możliwość korzystania z biletów czasowych w ramach Taryfy Aglomeracyjnej. Zastąpi ona obecnie funkcjonujące bilety czasowe i strefowe.

Oprócz wymienionych ofert obowiązywać będzie ulga 100% dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, oraz wprowadzony zostanie bilet Małego Małopolanina z ulgą 50 % tj. bilet okresowy dla dzieci od ukończenia 4 roku życia do czasu rozpoczęcia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

Przykładowe ceny biletów normalnych obowiązujące od 1 lutego:

Kraków Główny – Krzeszowice: 5,50 zł (bilet jednorazowy) / 110 zł (bilet okresowy);

Kraków Główny – Bochnia: 6,50 zł / 165 zł;

Kraków Główny – Tarnów: 13,00 zł / 235 zł;

Kraków Główny – Nowy Sącz: 16,50 zł / 265 zł;

Kraków Główny – Zakopane: 15,50 zł / 260 zł;

Kraków Główny – Kraków Lotnisko: 12,00 zł / 90 zł;

Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia: 4,00 zł / 90 zł

Kraków Główny – Miechów: 6,50 zł / 165 zł;

Kraków Główny – Sędziszów: 12,00 zł / 215 zł;

Kraków Główny – Trzebinia: 6,50 zł / 165 zł;

Kraków Główny – Oświęcim: 10,00 zł / 205 zł;

Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek Kopalnia: 16,00 zł / 110 zł;

Tarnów – Nowy Sącz: 11,00 zł / 230 zł.

Nowy Sącz – Piwniczna Zdrój: 4,40 zł / 100 zł lub Taryfa Sądecka: 6,00 zł / 141 zł;

Nowy Targ – Zakopane: 4,40 zł / 100 zł lub Taryfa Podhalańska: 6,00 zł (komunikacja miejska w Nowym Targu lub w Zakopanem), 8,20 zł (komunikacja miejska w Nowym Targu i w Zakopanem), 161,20 zł (komunikacja miejska w Nowym Targu), 172,00 zł (komunikacja miejska w Zakopanem), 242,20 zł (komunikacja miejska w Nowym Targu i komunikacja miejska w Zakopanem).

comments powered by Disqus