Zbiórki darów, wystawy za symboliczną złotówkę. Instytucje kultury pomagają uchodźcom i zapraszają w swoje progi

Pałac Krzysztofory fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzea przygotowały specjalną ofertę kulturalną dla uchodźców z Ukrainy. Oddziały Muzeum Krakowa czy halę z tramwajami Muzeum Inżynierii i Techniki mogą zwiedzać za symboliczną złotówkę. W Krakowie trwa również zbiórka materiałów, które pomogą ochronić zabytki we Lwowie przed działaniami wojennymi Rosjan.

– Instytucje kultury mocno zaangażowały się w pomoc dla uchodźców. Muzeum Inżynierii i Techniki było na przykład miejscem zbiórki darów na rzecz Ukrainy. Bardzo dużo robią również ośrodki kultury, m.in. Nowohuckie Centrum Kultury, które uruchomiło szereg zajęć dla społeczności ukraińskiej. W wielu placówkach będą również prowadzone zajęcia z nauki języka polskiego dla uchodźców – powiedziała Katarzyna Olesiak, dyrektorka wydziału kultury urzędu miasta.

Oferta kulturalna była jednym z tematów posiedzenia ostatniej komisji kultury.

Za symboliczna złotówkę

– Staramy się pomagać w miarę możliwości. Jesteśmy na etapie realizowania stałej wystawy w głównej siedzibie przy ul. Wawrzyńca, dlatego obecnie udostępniamy halę z tramwajami. Bilet dla uchodźców kosztuje złotówkę – mówił Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii i Techniki.

W zamkniętym obecnie oddziale muzeum – Ogrodzie Doświadczeń, niebawem też pojawią się propozycje dla obywatelek i obywateli Ukrainy.

Wystawy we wszystkich oddziałach Muzeum Krakowa uchodźcy również mogą zwiedzać za złotówkę.

– Póki co z oferty nie korzysta wiele osób, ale pierwsze z nich już się pojawiają w muzeum i to cieszy. Przygotowaliśmy ofertę startową, edukacyjną w poszczególnych oddziałach. Codziennie w poszczególnych oddziałach organizowane są warsztaty muzyczne, plastyczne adresowane do matek z dziećmi – powiedział Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Krakowa.

Wawel szykuje letnią akcję

Zamek Królewski na Wawelu uchodźcy mogą zwiedzać za darmo.

– Obserwujemy wzrost pobrań darmowych wejściówek. Przygotowujemy się do dużej letniej akcji i jesteśmy w trakcie zmian ekspozycyjnych w zamku, a obecna aura nie sprzyja zajęciom w plenerze. Gdy już pogoda będzie lepsza, zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Ukrainy na spacery i wdrożymy pierwszą ofertę. Jesteśmy również otwarci na pomoc muzeom zza wschodniej granicy. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu jest cały czas w kontakcie z przedstawicielami placówek – poinformowała Marta Graczyńska, pełnomocniczka dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. edukacji.

Zbiórka dla Lwowa

Przypomnijmy, że w Krakowie trwa zbiórka materiałów, które pomogą ochronić zabytki Lwowa przed działaniami wojennymi Rosjan. Akcja jest inicjatywą miejskich konserwatorów zabytków z całej Polski i Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Mieszkańcy Lwowa owijają pomniki w materiały ochronne czy zasłaniają witraże specjalnymi ekranami. Dlatego też potrzebne są gaśnice piankowe, koce gaśnicze czy wełna mineralna.

– Jesteśmy w kontakcie z kilkoma międzynarodowymi organizacjami w zakresie koordynacji transportu, przede wszystkim materiałów zabezpieczających przed bombardowaniem dziedzictwa kulturowego. W poniedziałek wyjechał pierwszy pociąg. Wspólnie z Fundacją Księcia Clausa i OWHC Europa Nostra uruchamiamy międzynarodowy fundusz w Kanadzie, który ma zabezpieczyć nie tylko bieżące potrzeby. Zbieramy globalnie na odbudowę tego, co zostanie zniszczone – powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Więcej o zbiórce: