Na Skałce otwarto kolejne miejsce dla zwiedzających. To rezerwat archeologiczny. Jak długo trwały prace nad nim i czym może zaskoczyć zwiedzających?
Park Archeologiczny to efekt ostatnich odkryć archeologicznych. Prezentowane są w nim ślady najstarszego, romańskiego kościoła na Skałce.
Od 1946 roku całe pokolenia archeologów prowadziły tutaj swoje badania. Szczególnie ważnym momentem, jak przypomina o. przeor Mariusz Tabulski, był rok 2017, kiedy to ekipa pod kierownictwem prof. Anny Bojęś-Białasik odkryła historyczne schody, o których do tej pory krążyły tylko legendy. – Znajdują się w zasadzie na każdej ikonografii Skałki. Pochodzą prawdopodobnie z tego samego okresu, co mur obwodowy, czyli z XIII-XIV w. Może Kazimierz Wielki chodził po nich – mówiła architektka z Politechniki Krakowskiej.
„Sięgamy czasów średniowiecza”
Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prowadzonych tu prac archeologicznych.
– Ekspozycja odkrytych murów to upamiętnienie przestrzeni, w której rozegrały się tragiczne wydarzenia związane z męczeńską śmiercią św. Stanisława. Skomplikowany układ nawarstwiających się murów to relikty kolejnych budowli, które wzniesiono tu w średniowieczu. Zachowane do dzisiaj relikty to budowla prostokątna, która pełniła funkcję dzwonnicy przy najstarszej świątyni skałecznej oraz gotycki kościół wzniesiony w XIV w. z fundacji Kazimierza Wielkiego – wyjaśnia.
Z kolei o. Tabulski zauważa, że usytuowanie kościoła gotyckiego może wskazywać na miejsce pochówku, że to tu był pierwszy grób świętego Stanisława, zanim został przeniesiony ze Skałki na Wzgórze Wawelskie.
– Po pierwsze chcieliśmy pokazać to miejsce jako historyczne i bardzo ważne nie tylko dla paulinów. Jest ono ważne dla historii, dla dziedzictwa, dla Polski – tłumaczy o. Grzegorz Prus, przeor zakonu na Skałce w latach 2014-2020. I jak dodaje, jest to przede wszystkim okazja, żeby dotknąć, zobaczyć, dowiedzieć się więcej o tym, na czym my budujemy. Tutaj sięgamy czasów średniowiecza – podkreśla.
Możliwość oglądania cennych obiektów przeszłości jest elementem nowego programu oprowadzania po terenie świątyni. W ramach projektu „Odkryj duszę Krakowa” zakonnicy zapraszają do zwiedzania niedostępnych na co dzień przestrzeni klasztornych. Turystów będzie oprowadzał przewodnik. Programowi towarzyszy wydanie książki „Użyteczni dla Kościoła - 550 lat fundacji klasztoru Paulinów na Skałce”.