Błonia Sport - nowoczesny obiekt sportowy w historycznym centrum Krakowa.
Zapewne wielu z Krakowian dostrzegło spacerując Aleją 3 Maja w stronę pętli tramwajowej w Cichym Kąciku, nowe obiekty, które powstały w miejscu całkowicie zapomnianym przez niemal trzy dekady. Mowa tu o rozległym terenie zlokalizowanym pomiędzy parkiem Jordana, a Cichym Kącikiem. Przechadzając się Aleją 3 Maja w historycznym, pięknie odrestaurowanym budynku z czerwonej cegły, od jakiegoś czasu znajduje się restauracja Błonia Bistro. Idąc w głąb za restaurację, możemy dostrzec nowoczesny, imponujący obiekt sportowy Błonia Sport, który po zmroku widoczny jest spacerującym dzięki barwnym neonom. Obiekt został oddany do użytku jesienią 2019 roku.
Na obiekt składa się osiem nowoczesnych, krytych kortów tenisowych (z nawierzchnią twardą jak i ze sztuczną mączką), cztery korty do badmintona, dwie sale fitness, oświetlane boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą oraz rozległy teren zielony. Teren w całości, niezwykle starannie, został obsadzony młodymi drzewami i krzewami. Obiekt zaopatrzony został w nowoczesne zaplecze sanitarne, szatnie oraz kawiarnię. Na terenie Błonia Sport znajduje się parking dla 100 samochodów (wjazd od ul. D. Chodowieckiego). Błonia Sport w swej ofercie posiada zajęcia dla dzieci oraz dorosłych, prowadzone w grupie lub indywidualnie. Tutaj pod okiem kwalifikowanych trenerów można rozpocząć swoja przygodę z tenisem, badmintonem czy też wziąć udział w zajęciach fitness jak i praktyce jogi. Nie zapomniano również o najmłodszych – Błonia Kids to strefa przeznaczona dla dzieci. Można skorzystać z zajęć ogólnorozwojowych dla dzieci od 3 roku życia lub zorganizować niezapomniane przyjęcie urodzinowe. To obiekt, jakich dotąd nie było w Krakowie. Nowoczesny, przestronny, niezwykle estetyczny i powstały z myślą o mieszkańcach tego miasta. Niespełna po 100 latach, teren powrócił do pełnienia swej pierwotnej funkcji. Watro przybliżyć historię tego miejsca.
W 1930 roku wybitny architekt Marcin Bukowski opracował pierwsze szkice koncepcyjne Krakowskiego Miejskiego Parku Sportowego zlokalizowanego w sąsiedztwie krakowskich Błoń. Projekt przewidywał wzniesienie kilku obiektów sportowych do lekkiej atletyki, piłki nożnej, tenisa a także basenów pływackich, połączonych zielenią w jeden duży kompleks.
W następnych latach projekt przechodził modyfikacje i powstawały jego kolejne wersje uzupełnione o: amfiteatr, strzelnice małokalibrową, stadion lekkoatletyczny. Niezmiennie jednak głównym założeniem i przeznaczeniem terenu było połączenie obiektów sportowych ze starannie komponowaną zielenią. Miejski Park Sportowy był jednym z największych inwestycji podjętych przed II wojną światową w Krakowie, który pomimo wybuchu wojny ukończono w większości. Miejski Park Sportowy był nie tylko ciekawym obiektem planowania przestrzennego i architektonicznego, ale stanowił szczytowy punkt rozwoju kultury fizycznej w przedwojennym Krakowie. Park przeznaczony był przede wszystkim dla mieszkańców dzielnicy Starego Miasta, jako miejsce uprawiania sportów, rekreacji i wypoczynku. Obszar do początku lat 90’ XX wieku był użytkowany przez KS Cracovia.
Z powodu braku funduszy większość obiektów na tym terenie uległa jednak dewastacji i degradacji, a starannie komponowana zieleń zdziczała. Teren przez niemal trzy dekady stanowił zapomniany przez Krakowian obszar miasta. Niewielka część społeczności Krakowa, pamiętała jego pierwotne funkcje i przeznaczenie. Spośród nielicznych dowodów dawnej świetności Miejskiego Stadionu Sportowego warto zwrócić uwagę na dwa budynki damskiej i męskiej szatni przy Alei 3 Maja oraz dawne wejście do amfiteatru. Odrestaurowane budynki zajmuje obecnie modna restauracja Błonia Bistro i Błonia Resto.
To naprawdę napawa optymizmem, iż dawne centrum sportowe, powróciło do swojej pierwotnej funkcji i służy jak dawniej mieszkańcom Krakowa, nie zostając zabudowanym przez kolejne budynki mieszkalne. Błonia Sport jest miejscem żywym, coraz chętniej odwiedzanym przez mieszkańców Krakowa, bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Budowa nowego obiektu sportowego Błonia Sport, została w całości finansowana przez prywatnego inwestora.