Złocień zyska swój pierwszy park

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze w lutym ZZM planuje rozpisać przetarg na utworzenie parku kieszonkowego na os. Złocień. To realizacja projektu zgłoszonego w ramach budżetu obywatelskiego.

Projekt wygrał w dzielnicowej części budżetu obywatelskiego w 2021 roku. W minionym roku powstawała dokumentacja, a teraz Zarząd Zieleni Miejskiej jest już blisko momentu, w którym będzie mógł ogłosić przetarg na wykonanie prac.

– W lutym powinien zostać ogłoszony przetarg na park kieszonkowy na os. Złocień. Nawet niekoniecznie kieszonkowy, bo teren ma około dwóch hektarów – mówi Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Park ma powstać na podłużnej działce przy ul. Domagały, pomiędzy osiedlami. Tego, jak ma wyglądać, można się dowiedzieć z facebookowej strony prowadzonej przez projektodawcę, Sebastiana Rutkowskiego:

Projekt rozrósł się w porównaniu z pierwotnym założeniem. W budżecie obywatelskim wpisana została kwota 630 tysięcy złotych i wykonanie w ciągu jednego sezonu. Ostatecznie kwota będzie znacznie wyższa – w tegorocznym budżecie po poprawkach została zapisana kwota 2,5 mln zł, a zakończenie jest planowane na rok 2024.

ZZM zakłada jednak, że stanie się to na początku przyszłego roku. – Skala inwestycji wymaga tego, żeby termin realizacji był dwuletni i żeby środki były zabezpieczone na ten i przyszły rok. Ale zakładamy, że park będzie oddany do końca marca – zapowiada Jarosław Tabor.

Szkoła i zmiany na Agatowej

Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, gotowa ma być natomiast szkoła podstawowa przy ul. Agatowej. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty, w obiekcie znajdą się 24 pomieszczenia do nauki (w tym cztery pracownie) oraz hala sportowa wraz z salą treningową, w których będzie mogło uczyć się około 600 uczniów. Ponadto przewidziano tam świetlicę, bibliotekę, szatnie, kuchnię, stołówkę i inne pomieszczenia administracyjno-gospodarcze. Na dachu hali sportowej znajdzie się jedno wielofunkcyjne boisko sportowe, natomiast drugie, terenowe, znajdzie się przy budynku. Będzie miało nawierzchnię z trawy syntetycznej i trybuny na ok. 150 miejsc. Całość zasilana będzie instalacją fotowoltaiczną zamontowaną na dachu budynku.

W tym roku rozpoczną się też prace przy rozbudowie fragmentu ul. Agatowej. Największą zmianą będą chodniki: dzięki uzupełnieniu na brakujących odcinkach, mają powstać dwa spójne ciągi po obydwu stronach jezdni, od ul. Półłanki do ul. Domagały. Zakończenie inwestycji planowane jest na przyszły rok. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Czas na projekty do 2 marca

Park na Złocieniu ma szansę być kolejnym argumentem pokazującym, że warto korzystać z możliwości, jakie daje budżet obywatelski i składać projekty z pomysłami na ulepszanie okolicy. W tym roku etap składania projektów trwa do 2 marca. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim