Złośliwy zabójca: dlaczego nie warto czekać z mammografią?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Każdego dnia 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 umiera. Ryzyko zachorowania jest najwyższe po 50. roku życia, ale w ostatnich dekadach obserwuje się wzrost zachorowań u kobiet młodszych.

Czym jest mammografia i dlaczego badanie piersi jest aż tak istotne?

W Polsce raka piersi diagnozuje się rocznie u blisko 19 tysięcy kobiet. Większość – dzięki odpowiednio wczesnemu wykryciu choroby – ma szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Lekarze biją na alarm - w czasie pandemii rozpoznań raka piersi było znacznie mniej, bo wykonywanych było zdecydowanie mniej badań profilaktycznych. Obecnie, w wielu przypadkach, choroba jest diagnozowana w zaawansowanym stadium, dającym znacznie mniejsze szanse na skuteczne leczenie.

Zacznij od mammografii

Obecność raka piersi bardzo długo może pozostać niezauważona. Nowotwór rozwija się nim jego objawy staną się widoczne dla lekarza lub samej kobiety. I właśnie dlatego mammografia jest tak ważna - pozwala na wykrycie problemu zanim pojawią się objawy.

Przesiewowe badania mammograficzne są wykonywane w Polsce u kobiet w wieku 50-69 lat i każda kobieta w tej grupie wiekowej może i powinna wykonywać je co 2 lata. Kobiety młodsze – po 40. roku życia, również zachęcamy do wykonywania mammografii, ze względu na rosnące ryzyko tego nowotworu.

Mammografia jest badaniem rentgenowskim, polegającym na wykonaniu dwóch zdjęć każdej piersi. W ten sposób możliwe jest ocenienie obecności potencjalnych guzów lub mikrozwapnień. Chociaż podstawowym celem mammografii jest wykrycie raka zanim stanie się on wyczuwalny, to ok. 15% zmian może być w mammografii niewidocznych, dlatego nie bez powodu zaleca się regularne wykonywanie tego badania.

Mit: mammografia boli

Doświadczenia lekarzy pokazują, że do udziału w diagnostyce najczęściej zniechęca strach przed nieprzyjemnym, bolesnym odczuciem.

„Fakt, pacjentka może odczuwać dyskomfort, ale ucisk odgrywa bardzo ważną rolę w jakości powstającego obrazu piersi. Pierś musi być podczas badania dobrze uciśnięta przez płytkę aparatury, by rozdzielczość obrazu była odpowiednio dobra do oceny tkanek. Dzięki temu lekarz może wykryć nieprawidłowości w strukturze piersi.” – mówi doświadczony radiolog, dr Anna Schnejder-Wilk z krakowskiego centrum medycznego iMed24.

„Żeby zminimalizować dyskomfort najlepiej wykonywać badanie do 10. dnia cyklu miesiączkowego, wtedy, kiedy tkliwość piersi jest najmniejsza. Nawet jeżeli mammografia może nas trochę boleć i możemy odczuwać w trakcie badania dyskomfort, powinnyśmy ją wykonywać. Ból podczas badania jest niczym w porównaniu z bólem choroby nowotworowej, którą mammografia pomaga wykryć we wczesnym stadium.”– dodaje.

Jak do badania przekonują krakowscy pracodawcy? Comarch i Centrum iMed24 zachęcają do profilaktyki

O tym, że rak piersi i związana z nim profilaktyka dawno opuściły strefę tabu, świadczy coraz większe zaangażowanie w promocję mammografii - także wśród krakowskich pracodawców. „Prym wiedzie tu październikowa akcja Różowa Wstążka, w którą jesteśmy zaangażowani od kilku lat, ale o profilaktyce raka piersi staramy się przypominać w zasadzie przy okazji każdego ze świąt szczególnie związanych z kobietami, takich jak Dzień Matki czy Dzień Kobiet. W naszym centrum medycznym każda kobieta w wieku 50-69 lat może skorzystać z bezpłatnego screeningu mammograficznego, wykonywanego w ramach umowy z NFZ i nie potrzebuje do tego żadnego skierowania – zachęca dyrektor CM iMed24, dr Joanna Dróżdż-Gradzikiewicz.

„Bardzo mocno zachęcamy, by regularnie się badać, To szczególnie ważne teraz, gdy uświadamiamy sobie, że pandemia Covid-19 mocno uśpiła naszą czujność w zakresie profilaktyki innych, bardzo poważnych schorzeń. Dbajmy o siebie, o swoje mamy, babcie i bliskich – dodaje.

comments powered by Disqus