Zmiany dla mieszkańców Żabińca. Jest nowy chodnik, będzie lewoskręt ze Żmujdzkiej [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ze środków dzielnicy wybudowany został nowy chodnik przy kładce łączącej Żabiniec z ul. Opolską. Lada moment mają natomiast wystartować prace przy przebudowie fragmentu ul. Żmujdzkiej.

W rejonie ul. Opolskiej, pomiędzy przystankiem „Imbramowska” a kładką prowadzącą w stronę ul. Zdrowej, wybudowane zostały nowe ciągi dla pieszych. Teren jest jeszcze ogrodzony, ale z nowej nawierzchni można już częściowo korzystać.

Przewodniczący rady dzielnicy IV Prądnik Biały Dominik Franczak precyzuje, że prace nie dotyczą tylko samego chodnika. – Są finansowane ze środków dzielnicy i stanowią część tworzenia parku rzecznego Białucha. Zadanie nie znalazło się w tym roku w budżecie miasta, więc zdecydowaliśmy się sfinansować z budżetu dzielnicy fragment pomiędzy kładką a przystankiem. Wcześniej mieszkańcy chodzili tam po błocie – tłumaczy.

Park w przyszłości ma powstać na odcinku Białuchy równoległym do ul. Opolskiej, od ul. Korczaka do linii kolejowej. – Od tego przejścia do przystanku, które właśnie powstało, w kierunku ul. Korczaka będzie przebiegała ścieżka edukacyjna wysypana ścinkami drewna – zapowiada Dominik Franczak.

Osobną, aczkolwiek bardziej problematyczną i kosztowną inwestycją, jest przebudowa samej kładki, by była wygodniejsza i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, rowerzystów czy rodziców z wózkami. W tej sprawie została na razie opracowana koncepcja, która ma umożliwić dalsze formalne kroki.

Ruszają prace na Żmujdzkiej

W rejonie Żabińca w przyszłym tygodniu startuje jeszcze inna inwestycja. To przebudowa fragmentu ul. Żmujdzkiej – tak, by stworzyć osobny pas do skrętu w lewo w al. 29 Listopada.

Od wtorku 24 października kierowców czekają tam utrudnienia. – Jezdnia ul. Żmujdzkiej na odcinku od budynku nr 3 do 13 zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego, z możliwością dojazdu do posesji – zapowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Objazdy zostaną wyznaczone ulicami Zdrową, Prądnicką i Opolską. W związku z zamknięciem ul. Żmujdzkiej wyłączony z ruchu zostanie również pas do lewoskrętu z al. 29 Listopada.

W czasie prowadzenia robót zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów na wlocie ul. Żmujdzkiej. Ruch pieszych i rowerzystów wzdłuż al. 29 Listopada oraz ul. Żmujdzkiej skierowany zostanie na tymczasowe korytarze poprowadzone przez teren robót.

– W ramach zadania poszerzona zostanie jezdnia ul. Żmujdzkiej, wykonany zostanie pas do skrętu w lewo w al. 29 Listopada. Powstaną też chodniki, przebudowane zostanie oświetlenie oraz kolidująca infrastruktura podziemna – wylicza ZDMK. Prace mają potrwać do końca stycznia i będą kosztować ok. 3,6 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały