Zmiany na moście Grunwaldzkim. Kierowcy stracą jeden pas ruchu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na moście i rondzie Grunwaldzkim trwają przygotowania do wprowadzenia nowej, stałej organizacji ruchu. Jeden pas ruchu będzie przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów.

Most Grunwaldzki docelowo ma zostać rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowy. Obecna przeprawa może być bezpiecznie wykorzystywana maksymalnie do 2038 roku. By służyła jeszcze przez kilkanaście lat, potrzebny jest remont i wdrożenie nowe organizacji ruchu, która ją odciąży.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa informuje, że jeszcze w tym miesiącu zacznie obowiązywać ograniczenie tonażu do 7,5 tony oraz wyłączenie z ruchu samochodowego skrajnego pasa jezdni, od strony Wawelu, i przeznaczenia go pod ścieżkę rowerową. Będzie więc taka sama, jak ta która funkcjonowała na moście kilka lat temu, i aktualnie obowiązująca w przeciwnym kierunku.

– Nową, stałą organizację ruchu wprowadzimy jeszcze w tym miesiącu. Trwają prace nad poprawą elementów infrastruktury – informują przedstawiciele zarządu dróg.

Remont mostu Grunwaldzkiego

Urzędnicy pod koniec maja wybrali firmę, która przygotuje projekt remontu i pozyska decyzje niezbędne go jego przeprowadzania. Ma na to czas do końca marca 2025. Potem, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, ZDMK ogłosi przetarg na wykonanie prac. W zakresie remontu na pewno znajdzie się remont nawierzchni jezdni i torowiska oraz naprawa płyty żelbetowej. Przy okazji przebudowany zostanie również ciepłociąg.