Zmiany w parku Duchackim coraz bardziej widoczne [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Coraz wyraźniej widać efekty robót prowadzonych w parku Duchackim. W tym roku mieszkańcy będą już mogli korzystać z jego dolnej części.

Prace przy tworzeniu parku rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Obecnie koncentrują się w rejonie stawu, gdzie powstają m.in. drewniane pomosty i altana. Jeszcze w tym roku, jeśli się uda to w październiku, mieszkańcy będą mogli skorzystać z efektów pierwszego etapu inwestycji. Obejmuje on większą część terenu – od ulicy Malborskiej w stronę budynku dworu.

Gotowe mają być m.in. pomosty, ścieżki, oświetlenie czy mała architektura. Wcześniej jeszcze planowane są nasadzenia – nie będzie ich wiele, ponieważ na park składają się przede wszystkim rosnące tam już wcześniej drzewa, które i tak trzeba było przerzedzić przed rozpoczęciem prac. Nowe, niskie rośliny mają się jednak pojawić m.in. w rejonie stawu i w sąsiedztwie alejek.

Alejki też są już w dużej części gotowe, ale docelową nawierzchnię zyskają dopiero wtedy, kiedy na plac budowy nie będzie musiał już wjeżdżać ciężki sprzęt.

– W tym roku chcemy jeszcze zlecić roboty dodatkowe dotyczące budynku spichlerza. Ale będą one realizowane dopiero w przyszłym roku – zapowiada Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. W spichlerzu ma się znaleźć toaleta dla osób korzystających z parku.

Co w dworze?

Na razie nie wiadomo natomiast, co znajdzie się w stojącym w parku dworze. Dawno temu była brana pod uwagę wersja, by znalazła się tam siedziba Zarządu Zieleni Miejskiej, ale propozycja ta jest już od dawna nieaktualna – choćby dlatego, że liczba pracowników jest już znacznie większa, niż mogłoby się pomieścić w tym budynku, nawet po przebudowie. Decyzja co do nowego przeznaczenia jeszcze nie zapadła.

Rewitalizacja dworu i jego najbliższego otoczenia to osobna, druga część inwestycji. ZZM ma pozwolenie na budowę, ale musi mieć zapewnione finansowanie w budżecie. Liczy na to, że pieniądze się znajdą, by móc oddać do użytku park przygotowany w całości, a nie tylko w części.

Ostatnie prace w parku Jerzmanowskich

Wcześniej niż mieszkańcy Woli Duchackiej z zakończenia prac w parku będą się mogli ucieszyć mieszkańcy Prokocimia. Na 26 września zaplanowano otwarcie po trwającym ponad rok remoncie zabytkowego parku Jerzmanowskich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie