Wyniki budżetu obywatelskiego 2014 w Krakowie

Budżet Obywatelski w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski

Dziś o 14 zostaną zaprezentowane wstępne wyniki głosowania nad projektami w ramach budżetu obywatelskiego. O blisko 4,5 mln złotych walczy niemal 460 projektów – dzielnicowych oraz ogólnomiejskich. Jaki projekt wygra najważniejszą batalię, czyli środki z części ogólnomiejskie?

Liczenie trwało dwa dni. – Komisja wyborcza wklepywała odpowiedzi z kart do komputerów. Łatwiej by było, gdyby osoby, które nie potrafią bądź nie mogą głosować przez internet, w lokalach wyborczych miały możliwość skorzystania z pomocy członków komisji. To byłoby znaczniej efektywniejsze – komentuje radny Dzielnicy VIII, Krzysztof Gacek.

13:58. Bogusław Kośmider: Mamy święto, gdyż możemy podać wstępne wyniki.
Frekwencja wyniosła 10%. W sumie zagłosowało 67 320 osób, z tego 59 119 przez internet.

14:01 1. miejsce: Sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych. 2 miejsce: Free Wi-Fi, 3. Bezpłatny angielski 4. Miejski plac manewrowy 5. Tablica informująca o zanieczyszczeniach w powietrzu14:06 Największa frekwencja w Dzielnicy IV i IX.

14:07 Zrealizowane zostaną projekty do wyczerpiania limitu, czyli do 2,7 mln zł. Zostaną więc wykonane: sekundniki, darmowe Wi-Fi oraz zostanie zainstalowana tablica informująca o zanieczyszczeniach powietrza.

14:15 Zadania dzielnicowe z największą liczbą głosów:

Dzielnicowa I: „Kwitnące planty”

Dzielnica II: „Ścieżka zdrowia”

Dzielnica III: „Książka bliżej ciebie i dla ciebie”

Dzielnica IV: „Pakiet angielskiego”

Dzielnica V: „Rewitalizacja placu zabaw”

Dzielnica VI: „Dopuszczenie jazdy rowerem wzdłuż ul. Armii Krajowej”

Dzielnica VII: „Restauracja i modernizacja sali gimnastycznej w SP 48”

Dzielnica VIII: „Ochrona terenów na Zakrzówku”
Więcej szczegółów będzie wiadomo w późniejszym terminie.

14:20 Prawdopodobnie zmieszczą się w budżecie jeszcze dwa projekty ogólnomiejskie: „Od starszaka do dzieciaka w Parku Jordana” oraz „Centrum Psychoonkologii”.

14:22 Weronika Duda, współautorka projektów "Free Wi-Fi" oraz "Sekundniki na głównych sygnalizacjiach świetlnych": - Nie spodziewaliśmy się, że wygrają sekundniki, ale jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ dzięki temu wchodzi więcej projektów.

14:26 Piotr Hamarnik, ZIKiT: – Cieszmy się, że mieszkańcy mają takie potrzeby. Sekundniki będą mogły być wprowadzone na niektórych sygnalizacjach. Na pewno nie na Alejach Trzech Wieszczów, gdzie działa już inny system. Będziemy się zastanawiać i analizować, gdzie takie urządzenia da się zainstalować.

14:28 Dominik Jaśkowiec, radny PO: – Trzeba przełożyć akcent w budżecie obywatelskim na te projekty lokalne. Będzie wokół tego mniej politycznej hucpy.

14:36 Brakuje głosów z dwóch, trzech dzielnic. Opóźnienia ma m.in. XIV Dzielnica, radni pracowali wczoraj do godziny 23. Wyniki ostateczne będą w przyszłym tygodniu.

14:40 Bogusław Kośmider: Nie unikniemy na razie wersji papierowej. Spora grupa osób głosowała właśnie za w komisjach. Nie możemy bagatelizować tych 8 tysięcy osób.

Jutro na LoveKraków.pl opublikujemy rozmowę z autorem zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego.