News LoveKraków.pl

Zoo planuje powiększenie parkingu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ogród zoologiczny przygotowuje się do inwestycji, dzięki której parking przy ul. Kukułczej powiększy się o kilkadziesiąt „zielonych” miejsc.

Sposób dojazdu samochodem do ogrodu zoologicznego różni się w zależności od dnia tygodnia. Od poniedziałku do piątku można skorzystać z parkingu przy głównej bramie, mieszczącego 35 samochodów. W dni wolne i świąteczne obowiązuje natomiast zakaz wjazdu na teren Lasu Wolskiego.

Przez cały tydzień jest natomiast dostępny większy parking przy ul. Kukułczej, na 480 samochodów. To tam muszą zakończyć swoją podróż ci, którzy w weekendy postanowią przyjechać do zoo samochodem.

Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny przygotowuje się obecnie do dwóch inwestycji związanych z tym parkingiem. Pierwsza to odwodnienie dolnej, starszej części płyty parkingowej. Pozwolenie na budowę jest już wydane, a prace mają zostać przeprowadzone jeszcze w tym roku przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Na dni ze wzmożonym ruchem

Równocześnie fundacja chce utworzyć dodatkowe miejsca, powyżej nowszej części parkingu. Mają to być miejsca zielone, a więc wzmocnione odpowiednią kratą, ale wysypane ziemią i obsiane trawą. – To nie będzie regularny parking, który będziemy wykorzystywać na co dzień, tylko w kilkanaście dni w roku, kiedy jest duże obciążenie parkingu. Znalazłoby się tam do kilkudziesięciu miejsc parkingowych – tłumaczy nam Miłosz Podwika, zastępca dyrektora Fundacji. – Na co dzień będzie to funkcjonowało jako teren zielony – zapowiada.

Jak mówi, taka potrzeba występuje przede wszystkim w słoneczne niedziele. – Na co dzień parking nam wystarcza, nawet w sobotę też się mieścimy, ale w słoneczne niedziele, kiedy jest największe zainteresowanie, chcielibyśmy w ten sposób upłynnić ruch – mówi. Korek samochodów oczekujących na wjazd na parking blokuje ulicę Leśną, a czasem ciągnie się znacznie dalej, przez ul. 29 Lipca 1943 czy Starowolską.

Fundacja chce do końca roku mieć gotowe wszystkie potrzebne dokumenty i pozwolenia. Wówczas realizacja byłaby możliwa w przyszłym roku.

Autobus pod bramę

Niezależnie od kolejnych kilkudziesięciu miejsc na parkingu, najlepszym sposobem dojazdu pozostaje autobus. Linia 134 kursuje codziennie, a w słoneczne weekendy realizuje dodatkowe kursy. Autobusem można dojechać pod samą bramę również w weekendy i święta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec