Najnowsza wystawa, którą od soboty można oglądać w podziemiach Domu Esterki – „Śpij spokojnie, dobrze śnij” to próba spojrzenia etnografów na fenomen snu i śnienia. Jest to opowieść o tym, jak próbujemy sobie radzić ze spaniem i bezsennością, poczynając od przygotowania otoczenia do bezpiecznego spoczynku, poprzez działania mające zapewnić ochronę przed tym, co nieznane. Wystawa ukazuje także bogatą i złożoną symbolikę snu i marzeń sennych.
– Sen zawsze fascynował: budził zaciekawienie, niepokoił i inspirował. Postrzegano go jako podróż do tajemniczej krainy, dającej przedsmak zaświatów – mówi jedna ze współkuratorek wystawy Justyna Masłowiec.
Współpraca kilku instytucji
Oprócz prac ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie na wystawie znalazły się obiekty, fotografie i nagrania dźwiękowe, których użyczyły: Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu, Muzeum Miejskie w Żorach, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Taśmoteka Nagrań Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ekspozycję będzie można oglądać do 30 marca 2025 roku.