Co będzie wolno zmienić na Stradomiu? Plan coraz bliżej

Ulica Stradomska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez prawie cały październik mieszkańcy będą mogli się zapoznać z częścią projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Stradomia. To kolejny etap przygotowania dokumentu, który ma ochronić zabytkową zabudowę tej części Starego Miasta.

Plan ma objąć prawie 28-hektarowy obszar pomiędzy ulicami Dietla, Starowiślną, św. Gertrudy i Bernardyńską. Decyzję o jego przygotowaniu radni podjęli jeszcze pod koniec 2014 roku, teraz prace są już zaawansowane.

Cenny obszar

Dokument był już wykładany do publicznej wiadomości, teraz uwagi będzie można zgłaszać już nie do całego obszaru, tylko do konkretnych punktów, które budziły jeszcze wątpliwości. – Wyłożenie do publicznego wglądu ma wiele powodów. Chodzi głównie o to, że pojawiły się rozbieżności pomiędzy wytycznymi konserwatorskimi a zapisami w planie miejscowym. Dotyczyły one np. rozbudowy kamienic, lokalizacji podziemnych miejsc parkingowych czy zabudowy podwórek – wylicza Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego w radzie miasta.

Plan ma charakter ochronny, ma za zadanie m.in. zachowanie wartości historycznych, urbanistycznych i kompozycyjnych. Ma tym większe znaczenie, że Stradom jest objęty ochroną w ramach dziedzictwa UNESCO.

Cały październik

Dyskutowane fragmenty planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i innymi dokumentami będą dostępne od 3 do 31 października w Biurze Planowania Przestrzennego UMK przy ul. Sarego 4. Będzie je też można pobrać ze strony bip.krakow.pl.

Radny Stawowy zakłada, że będzie to już ostatnie wyłożenie planu i teraz wszystko pójdzie już w stronę uchwalenia dokumentu. – Mam nadzieję, że plan szybko wejdzie w życie. Myślę, że może się to stać jeszcze zimą lub na wiosnę przyszłego roku – podsumowuje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto