"Małopolska oddycha". Na krakowskim rynku wystartował rajd ekologicznych samochodów

fot. Biuro Prasowe UMWM

Start w Krakowie, meta w Zakopanem. W niedziele, 3 czerwca rozpoczął się rajd samochodów elektrycznych, będący inauguracją II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE. W czasie wydarzenia około sześć tysięcy z całego świata będzie dyskutować na tematy związane z czystym środowiskiem.


- Elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce – to pojazdy przyszłości. Jestem przekonany, że są one także przyszłością Małopolski i niedługo będą coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach, chociażby obok już tak powszechnych w wielu miastach ekologicznych autobusów - mówił przed rozpoczęciem rajdu Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.


Otwarcie wyścigu do Zakopanego było też okazją do poznania kolejnych osób, które dołączyły do grona ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce. Obok słynnego himalaisty Andrzej Bargiela, wspólne działanie z samorządem województwa w dalszej walce o czyste środowisko zadeklarowali m.in. prodecenta telewizyjna Ewa Wachowicz, dwukrotny mistrz olimpijski Arkadiusz Skrzypaszek, himalaiści Janusz Mejer i Kacper Tekiel, biegaczka górska Natalia Tomasiak oraz aktorka Magdalena Schejbal.

Rajd to dopiero początek. Przypominamy, że wydarzenia odbywające się 3 czerwca w Krakowie i Zakopanem to inauguracja Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE. Podczas forum, które będzie odbywać się w dniach 3-6 czerwca, aż 6 tys. osób z całego świata będzie dyskutować m.in. o elektromobilności i ekologicznym budownictwie oraz innych rozwiązaniach, które są stosowane na terenie Małopolski w walce ze smogiem.

Małopolska już kilka lat temu podjęła skuteczną walkę o to, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem – mówi Krupa. – Przypominam, że jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy w życie uchwały antysmogowe, cały czas zachęcamy mieszkańców do korzystania z ekologicznego transportu. Budujemy trasy rowerowe, dysponujemy nowoczesną koleją, a dzięki unijnemu wsparciu na ulicach Krakowa pojawiły się elektryczne autobusy.

comments powered by Disqus