Galeria Beksińskiego nadal w centrum zainteresowania

Galeria Beksińskiego w NCK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Nowohuckim Centrum Kultury można ponownie zajrzeć do Galerii Zdzisława Beksińskiego. Od momentu otwarcia w październiku 2016 roku odwiedziło ją 41 tys. osób. Teraz, oprócz stałej wystawy, od 22 września do 8 października będzie można zobaczyć rysunki i fotografie artysty.

To był bardzo dobry rok dla Nowohuckiego Centrum Kultury. Na pewno magnesem przyciągającym do Nowej Huty było otwarcie w październiku 2016 roku stałej wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego. Od początku galeria cieszyła się sporym zainteresowaniem, a dowodem na to są ostatnie dane. Do czerwca 2017 roku obrazy zobaczyło 41 tys. osób.

– Pomysł założenia w tym miejscu galerii okazał się strzałem w dziesiątkę, bo Nowohuckie Centrum Kultury jest licznie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Krakowa, ale i turystów z całej Polski – ocenia Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Stała ekspozycja liczy 50 olejnych obrazów malowanych na płytach. W większości pochodzą z okresu fantastycznego w twórczości Beksińskiego, czyli z lat 70. i 80.

– To te najbardziej znane i kojarzone z artystą - wizyjne, mroczne, niepokojące, bardzo przestrzenne, pełne nadrealnych istot, katedr... Ale są też prace późniejsze, utrzymane już w innej stylistyce, bardziej ascetyczne, płaskie, zbliżone do abstrakcji. Też bardzo piękne. To naprawdę, jeśli chodzi o Beksińskiego, dzieła najwyższej próby, nie gorsze od tych przekazanych przez samego artystę do muzeum w Sanoku – mówiła przed otwarciem galerii Joanna Gościej-Lewińska w rozmowie z LoveKraków.pl.

Kolekcja została przekazana NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty.

Beksińskiego nigdy dość

Od 22 września do 8 października warto również odwiedzić czasową wystawę zdjęć i rysunków Zdzisława Beksińskiego. Zostanie zaprezentowany zbiór 100 rysunków i 100 fotografii, również przekazanych przez Dmochowskich do NCK. Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach 11.00 – 18.00., a wstęp na wystawę możliwy w ramach biletu do Galerii Zdzisława Beksińskiego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale