Interaktywny MICET: otwarcie już w czerwcu [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już tylko tygodnie dzielą nas od otwarcia Centrum Edukacji Teatralnej MICET w Starym Teatrze. Zwiedzający będą mogli zobaczyć nagrania współczesnych i archiwalnych spektakli,  filmowe wywiady z artystami czy specjalne programy ćwiczeń aktorskich. Otwarciu będzie towarzyszyło 24-godzinne wydarzenie artystyczno-teatralne "Długi Obieg".

MICET, czyli Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze, zostanie oficjalnie otwarty już 4 czerwca. Przestrzeń ta jest jednak przeznaczona nie tylko do zwiedzania, ale przede wszystkim eksperymentowania. Będzie to interaktywna ekspozycja prezentująca dorobek teatralny polskich twórców XIX, XX i XXI wieku związanych ze Starym Teatrem.

– W MICET będziemy dotykać własnych emocji – stwierdza Anna Litak, kurator Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze. – Odchodzimy od nazwy muzeum, ponieważ kluczowa jest tutaj kwestia muzeów XXI wieku. Czy nie tak powinny one wyglądać? Mamy tutaj oczywiście wirtualne kolekcje, przede wszystkim ze względu na przestrzeń, ale materia teatru opiera się na tym, że tworzymy relację pomiędzy aktorem a widzem.

Na interaktywnej ekspozycji zobaczymy m.in. interaktywne murale czy mediatekę – 1000 teatralnych filmów i fotografii. Oprócz tego możliwe będą warsztaty improwizacji z wirtualnym nauczycielem, warsztaty z edukatorem czy produkcja ścieżki muzycznej do przedstawienia.

24-godzinne otwarcie

Otwarciu Centrum Edukacji Teatralnej będzie towarzyszyło 24-godzinne wydarzenie artystyczno-teatralne „Długi Obieg”. Niedostępne dotychczas szerszej publiczności przestrzenie Starego Teatru wypełnią się pracami artystycznymi, instalacjami i działaniami performatywnymi.

- Artyści będą zamknięci w teatrze przez 24 godziny. Udział w projekcie biorą m.in. Marcin Cecko, Katarzyna Kozyra, Zbigniew Libera czy Marble Crowd.  Podczas performansu chętni będą mogli uczestniczyć w wycieczkach, podczas których zobaczą miejsca w teatrze dla nich niedostępne – informuje Justyna Łagowska, kurator projektu „Długi Obieg”. – Jest to jednorazowe wydarzenie, które nie pojawi się w repertuarze Teatru Starego.

Wystawa będzie miała jednak charakter kameralny. Co 15 minut grupa 10 widzów wyruszy w specjalnie przygotowaną trasę, podczas której zobaczy również efekty pracy twórców biorących udział w przedsięwzięciu.