Krakowskie szopki pomogą dzieciom z Syrii?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę 25 listopada w Celestacie odbędzie się III Aukcja Szopek Krakowskich. Tym razem, część zebranych środków zostanie przeznaczona na sfinansowanie profesjonalnych protez dla dzieci.

Aukcja Szopek Krakowskich wesprze Polską Misję Medyczną. Odbędzie się ona już 25 listopada w Celestacie przy ul. Lubicz 16 o godzinie 16.30. Część zebranych środków pozwoli sfinansować profesjonalne protezy dla dzieci, które straciły kończyny podczas bombardowań w Syrii.

- Dzięki naszym wcześniejszym zbiórkom, protezy otrzymały już Nura i Hebe, które właśnie na nowo uczą się chodzić. Wkrótce protezę otrzyma także trzyletnia Maysa, ale w kolejce czeka jeszcze wiele okaleczonych dzieci, dlatego pieniądze są potrzebne cały czas – mówi Ewa Piekarska, prezes Polskiej Misji Medycznej.

Polska Misja Medyczna udziela pomocy medycznej w najbiedniejszych regionach świata, m.in. w Syrii, Zambii czy Mjanmie. Pomoc kieruje do najbardziej poszkodowanych i bezbronnych – przede wszystkim kobiet i dzieci.

Społeczna odpowiedzialność

- Postanowiliśmy poszerzyć swoje działania o społeczną odpowiedzialność. Już nie tylko wspieramy szopkarzy, którzy uprawiają to unikatowe rzemiosło, ale uwrażliwiamy innych. W ten sposób kolorowa szopka, w której jak w soczewce skupiają się tradycje Krakowa, daje także możliwość czynienia dobr - tłumaczy Magdalena Błachuta z działu Promocji i Marketingu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Aukcję poprzedzą prezentacje tradycji i zwyczajów krakowskich depozytariuszy takich tradycji, jak: szopka krakowska, obrzędy Bractwa Kurkowego, pochód Lajkonika, krakowska koronka klockowa, światy z opłatka i wywodzący się z nich pająk rogaty z Krowodrzy oraz wycinanka krakowska. Prezentacje rozpoczną się o godz. 13. O godz. 15 zaplanowano debatę, podczas której uczestnicy – depozytariusze krakowskich tradycji i mieszkańcy Krakowa – porozmawiają o tym, jak chronić i upowszechniać lokalne zwyczaje oraz jak skuteczniej wykorzystać je w promocji miasta.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale