"Ludzie" i ON/A. Nowe wystawy w MOCAK-u

W Muzeum Sztuki Współczesnej otwarto dwie nowe wystawy fot. Rafał Sosin

Odbył się wernisaż dwóch nowych wystaw w MOCAK-u: „Ludzie” Zbigniewa Herberta oraz „ON/A”, która nawiązuje do prezentowanej już „Gender w sztuce”.  Pierwsza z nich wpisuje się w cykl ekspozycji muzeum, których zadaniem jest wzbogacenie wizerunku twórczego znanych postaci. W kręgu zainteresowań znajdują się przede wszystkim pisarze, poeci czy naukowcy. Natomiast „ON/A” to ukazanie przemian w wyznaczonych kobietom i mężczyznom rolach społecznych.

„Ludzie” Herberta

W ramach wystaw prezentujących wzbogacenie twórczego wizerunku znanych postaci, pokazano już kolaże Wisławy Szymborskiej, rysunki Mieczysława Porębskiego. Planowana jest również wystawa fotografii Romana Ingardena, obrazów Mariana Eliego oraz rysunków Leona Chwistka. Teraz jednak skupmy się na ekspozycji Herberta. W niewielkiej przestrzeni Galerii Beta znajduje się kilkadziesiąt rysunków przedstawiających twarze. Warto podkreślić, że to wybór z kilkuset prac znajdujących się w kolekcji Biblioteki Narodowej w Warszawie. Niewielka część prezentowana na wystawie to portrety osób realnych, a większość to postaci ze znanych obrazów. Poeta stworzył własny język rysunkowy, który pozwala na przeprowadzenie syntezy i uchwycenie ekspresji. Pomimo uproszczeń, dość łatwo odgadnąć, kto znajduje się na rysunku. Jak określić więc strategię Herberta? Jako metodę poznawczo-interpretacyjną. Odnosi się również wrażenie, że szkicując innych ludzi, poeta stara się przetłumaczyć twarze na wizerunki bliższe jego rozumieniu. Rysunki Zbigniewa Herberta są podobne do portretów tworzonych przez Josepha Beyusa. Artyści nie znali swoich prac i prawdopodobieństwa są zupełnie przypadkowe. Wystawę będzie można zobaczyć do 13 września 2015 roku. Kuratorem jest Maria Anna Potocka i Agnieszka Sachar.

ON/A

Ta ekspozycja to prace czterech studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Jakuba Danilewicza, Adama Kruka, Patryka Lutrzykowskiego i Michała Szlaga. Wystawa powstała we współpracy z Pracownią Działań Transdyscyplinarnych, którą prowadzi prof. Grzegorz Klaman wraz z asystentką dr Dorotą Nieznalską.  Studenci starają się zaprezentować przemiany w wyznaczonych kobietom i mężczyznom rolach społecznych. „On/a” w związku z ukazaną treścią, nawiązuje do wystawy „Gender w sztuce”. Artyści kwestionują trwałość panujących stereotypów oraz postulują stworzenie nowej wizji kobiecości i męskości na potrzeby najmłodszego pokolenia. Widoczna jest konfrontacja liberalnej Europy Zachodniej z umiarkowaniem Środkowej i patriarchalnością Bałkańów. Celem wystawy jest również pokazanie, że dzięki większej otwartości kultury oraz najnowszym osiągnięciom medycyny, można w większym stopniu decydować o swojej płci. Wystawę w Galerii Re będzie można zobaczyć do 13 września 2015 roku. Kuratorem jest Agnieszka Sachar.