Nowa Huta z innej perspektywy. 13 niezwykłych zdjęć

Nowa Huta, Kraków fot. Grzegorz Ziemiański

W magazynie National Geographic Polska ukazała się galeria niezwykłych zdjęć Nowej Huty, zrobionych przez Grzegorza Ziemiańskiego, mieszkańca tej dzielnicy Krakowa. Fotografie prezentują zupełnie nowe oblicze tego miejsca, które do dziś dla jednych jest przykładem tej złej strony socrealizmu, a dla innych prawdziwym zabytkiem.

Fotografie przedstawiają 13 widoków na największą krakowską dzielnicę. Wśród nich znalazł się m.in. plac Centralny. Przypomnijmy, że powstawania Nowej Huty jako metalurgicznego kombinatu i miasta samodzielnego rozpoczęła się w czerwcu 1949 roku.

Na architekturę miasta miał wpływ kierunek zwany realizmem socjalistycznym, co wiązało się z czerpaniem inspiracji z wzorców historycznych renesansu, baroku czy klasycyzmu. Plan urbanistyczny i architektoniczna jedność sprawiły, że Nowa Huta w 2004 roku została wpisana na listę zabytków. Od jakiegoś czasu trwają starania o jej wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grzegorz Ziemiański dokumentuje architektoniczny układ, któremu obecnie mogą zagrozić budownictwo mieszkaniowe i brak przepisów mających na celu ochronę tego miejsca. Aby dowiedzieć się więcej o działalności autora, zachęcamy do odwiedzenia jego strony: www.grzegorzziemianski.pl.