Pogotowie Obywatelskie Gibały

Łukasz Gibała fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa uruchomiło serwis internetowy pogotowieobywatelskie.pl, na którym mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Akcja jest rozszerzeniem dotychczasowej działalności LA.

Stowarzyszenie Łukasza Gibały ponad miesiąc temu ogłosiło akcję bezpłatnej pomocy prawnej dla osób, które ucierpiały w wyniku działań deweloperów lub urzędników miejskich wydających pozwolenia na budowę. Przez ten czas zgłosiło się ponad 100 mieszkańców Krakowa potrzebujących pomocy. W wielu przypadkach krakowianie zgłaszali się z zupełnie innym problemami, dlatego działacze LA zdecydowali się uruchomić nowy projekt – Pogotowie Obywatelskie.

– Teraz zamiast jednego prawnika mamy trzech. Każda z tych osób ma wykształcenie prawnicze, dwie są po aplikacji. Będziemy zajmowali się szerszym zakresem spraw, bo duża część osób miała problemy związane nie tylko z deweloperami. Internetowy serwis pozwoli na łatwy kontakt i będzie działał 24 godziny na dobę – mówił Łukasz Gibała, lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

Prosty formularz

Co zawiera strona internetowa? – Strona jest dosyć intuicyjna. Na dole mamy aktualności, ale jej trzonem jest formularz kontaktowy. Każdy, kto chce zgłosić się do nas po pomoc, powinien wpisać swoje imię, e-mail i opisać swój problem. Zachęcam szczególnie mieszkańców do wpisywania numeru telefonu, co zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza kontakt – opisywał Filip Cieślik, jeden z prawników LA.

Jak zwracała uwagę Agata Szopińska, prawniczka Pogotowia Obywatelskiego, od czasu uruchomienia bezpłatnej pomocy prawnej krakowianie zgłaszali się do LA z różnymi problemami. – Część mieszkańców otrzymała pomoc już w trakcie rozmowy telefonicznej. Tak było np. wtedy, gdy dostawaliśmy pytania o zasadność zabudowy terenów zielonych. Duża część spraw wymaga większego nakładu pracy, szczególnie wtedy, gdy zgłaszają się do nas osoby z ciężką sytuacją materialną – wspominała.

Tak było między innymi w przypadku rodziny wielodzietnej z problemami mieszkaniowymi, dla której udało się pozyskać gminny lokal. Mieszkańcy mieli również problemy z biernością straży miejskiej czy zamkniętą bramką, która krótką drogę wydłużyła do kilometra. Na prośbę jednego mieszkańca udało się także postawić toalety na terenie Bagrów.

Teraz Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa rozpoczyna promocję akcji. Cały czas swoje problemy można zgłaszać również bezpośrednio i telefonicznie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale