Remonty torowisk z problemami

Ulica Podchorążych fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym roku czeka nas seria remontów torowisk. Do modernizacji pójdą takie ulice jak Królewska, Podchorążych oraz Krakowska. Na wymianę zniszczonych szyn w innych częściach miasta będziemy musieli jeszcze poczekać.

Władze Krakowa podpisały we wtorek umowę na dofinansowanie ze środków unijnych inwestycji infrastrukturalnych. Miasto otrzymało kontrakt na 227,5 miliona złotych. 151 milionów złotych pójdzie na budowę linii tramwajowej łączącą Krowodrzę Górkę z Górką Narodową, a pozostała część kwoty na modernizację torowisk.

Kościuszki i Zwierzyniecka z problemami

Za pieniądze z unii wyremontowane ma zostać torowisko na ulicy Kościuszki i Zwierzynieckiej. Modernizacja nie nastąpi zbyt szybko. Urzędnicy ZIKiT mają problem z opracowaniem dokumentacji projektowej, bez której nie mogą złożyć wniosku o pozwolenie na budowę. Do tej pory nie wyłoniono wykonawcy.

Sprawę komplikuje fakt, że poprzednia firma, która miała dostarczyć do urzędu dokumentację, ogłosiła bankructwo. Teraz dyrekcja ZIKiT próbuje podpisać porozumienie, aby można było ogłosić nowy przetarg i znaleźć innego projektanta. – Syndyk zaakceptował przedstawione propozycje i wystąpił z wnioskiem do sędziego komisarza z prośbą o ich zatwierdzenie. Ponieważ procedura sądowa może być czasochłonna, na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie podać daty ogłoszenia przetargu – mówił Michał Pyclik, rzecznik prasowy urzędu.

Wcześniej można spodziewać się remontu podstacji trakcyjnej przy ulicy Tenczyńskiej. Projektant do końca marca przyszłego roku musi oddać gotowe dokumenty.

Królewska i Podchorążych w przyszłym roku

Nieco lepsza wydaje się sytuacja z przygotowaniami do remontu ulic Królewskiej oraz Podchorążych. Urzędnicy mają już ukończoną dokumentację. Teraz oczekują, że w listopadzie uda się uzyskać pozwolenie na budowę.

Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, to w przyszłym roku, po znalezieniu wykonawcy, rozpocznie się przebudowa zniszczonych torowisk – informuje Pyclik.

Krakowska do przebudowy

Robotników na wiosnę przyszłego roku zobaczymy także przy ulicy Krakowskiej. W zeszłym miesiącu urzędnicy złożyli wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Zgodę mają otrzymać maksymalnie do końca listopada.

– Oznacza to, że jeszcze w tym roku dyrektor ZIKiT rozpisze przetarg na znalezienie wykonawcy, a na wiosnę przyszłego roku rozpoczniemy inwestycję – informuje Pyclik.

Al. Solidarności w 2019 roku

W planach urzędników jest również remont alei Solidarności. Nowohuckie torowisko nie będzie poddane rewitalizacji w przyszłym roku. Pracownicy ZIKiT zdecydowali się na organizację przetargu w trybie „zaprojektuj i buduj”.

Oznacza to, że po wyborze wykonawcy, który ma nastąpić w przyszłym roku, firma będzie miała około roku na przygotowanie się do rozpoczęcia inwestycji i zdobycia wymaganych prawem pozwoleń.

W 2019 roku wyremontowana ma zostać ulica Starowiślna (na odcinku od ul. Dietla aż po Most Powstańców Śląskich). – Mamy na razie tylko koncepcję, wykonanie projektu dopiero przed nami. Remont może rozpocznie się za dwa lata – podkreśla Pyclik.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale