Seniorzy mają głos

Nowa ławka przy alejce? Bilety do kina? A może telefon przydatny w sytuacji zagrożenia? Budżet Obywatelski to ogromna szansa dla seniorów – dzięki niemu miasto staje się dla nich przyjaźniejsze.

Seniorzy są idealnymi adresatami Budżetu Obywatelskiego przynajmniej z kilku powodów. Z jednej strony, to oni często spędzają dużo czasu w przestrzeni miejskiej, dostrzegając jej braki i miejsca, które mogłyby być ładniejsze, przyjaźniejsze, bardziej funkcjonalne.

To oni też mają często więcej czasu niż zabiegani młodzi ludzie i chętnie angażują się w różnego rodzaju społeczne akcje. Poziomu zaangażowania, wiedzy o mieście i energii wielu mogłoby im pozazdrościć.

Po trzecie wreszcie, wiele ze zrealizowanych projektów, przede wszystkim tych lokalnych, skierowanych do mieszkańców konkretnych osiedli, realnie wpłynęło na funkcjonowanie seniorów w ich miejscach zamieszkania. Projekty te stały się „żywą reklamą” Budżetu Obywatelskiego i zachęcają do zaangażowania kolejne osoby.

Wiele przykładów

Dotychczasowe edycje przyniosły już wiele projektów skierowanych do seniorów. Część z nich dotyczy infrastruktury miejskiej, a część – szeroko rozumianej aktywizacji. Na przykład, osoby starsze z dzielnicy Stare Miasto otrzymały tysiąc biletów do kina. Mogły też uczestniczyć w zorganizowanych dla nich zajęciach nordic-walking na Bulwarach Wiślanych. Na Prądniku Czerwonym jeden z projektów ułatwił rekrutację wolontariuszy do pomocy osobom starszym, tworząc swego rodzaju centrum pośrednictwa pomiędzy obydwiema grupami. W Swoszowicach wygrał projekt zorganizowany przez bibliotekę, który zakładał m.in. spotkania klubu dyskusyjnego dla seniorów.

Na Prądniku Białym, m.in. z myślą o seniorach, zrekultywowana została trasa spacerowa nad Białuchą i Bibiczanką. W Łagiewnikach na terenie ogródka jordanowskiego powstały dla nich nowe ławki. W Podgórzu Duchackim – siłownia na wolnym powietrzu. Również nad Zalewem Nowohuckim pojawiły się stoliki dla seniorów sfinansowane ze środków BO. Oczywiście są to wszystko elementy, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy – seniorzy stanowią jednak ważną grupę użytkowników.

Jak zachęcić seniora?

Miasto stara się na różne sposoby wspierać aktywność seniorów na tym polu. – W każdym z Centrów Aktywności Seniora przeprowadziliśmy szkolenia, co to jest Budżet Obywatelski, dlaczego warto wziąć w tym udział i jak pisać wniosek – mówi Anna Okońska-Walkowicz, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej. W CAS-ach zorganizowano też później mobilne punkty do głosowania.

Pierwszym dużym sukcesem „seniorskiego” projektu była wygrana zadania ogólnomiejskiego „Telefon ratujący życie”. Dzięki niemu samotnie mieszkające osoby otrzymały telefony komórkowe wraz ze specjalnymi bransoletkami. Urządzenia pozwalają łatwo wezwać pomoc – zadzwonić pod wskazany wcześniej numer albo bezpośrednio na pogotowie. Mają też zapisane dane o grupie krwi czy przebytych chorobach.

Seniorzy co roku są jedną z bardziej aktywnych grup – zarówno wśród zgłaszających projekty, jak i wśród głosujących. W tym roku dostaną kolejną szansę.