Zabytkowy pociąg 42 razy wyjedzie na małopolskie tory [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przejazd pociągu retro z Balic do Wieliczki otworzył sezon projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. To już trzecia edycja i największa z dotychczasowych. W tym roku zaplanowano aż 42 przejazdy, w różnych rejonach województwa.

Pociągi retro kursowały już po Małopolsce w dwóch minionych sezonach. Teraz jednak województwo przeznaczyło na to 400 tysięcy złotych i chce rozwijać promowanie turystycznych atutów regionu właśnie poprzez zabytkowe pociągi. O tym, że chętnych nie zabraknie, świadczy już samo zainteresowanie pierwszym tegorocznym przejazdem.

– W pierwszym sezonie przewieźliśmy 2,5 tysiąca osób. Zakładamy, że tym razem ta liczba przekroczy 10 tysięcy, może jeszcze więcej – mówił na Dworcu Głównym w Krakowie Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa. – Aż 42 przejazdy różnymi trasami Małopolski, z dodatkowymi atrakcjami. Będzie okazja do tego, żeby zjeść coś dobrego, będą spotkania z grupami rekonstrukcyjnymi. Mamy nadzieję, że to na stałe wpisze się w pejzaż naszego regionu – dodał.

Mają się czym pochwalić

Sam zabytkowy tabor jest dużym atutem Małopolski. Stacjonuje w Chabówce, w najbogatszym skansenie kolejowym w Polsce. – Dysponujemy największą kolekcją czynnych wagonów i lokomotyw. Łączymy naukę historii z przyjemnością – mówił naczelnik skansenu Maciej Panasiewicz.

– Postaramy się zaprezentować wszystko, co najcenniejsze. Wagony będą z bardzo różnych lat, od dwudziestych do sześćdziesiątych. Będą wagony z twardymi i miękkimi siedzeniami, barowe, cała nasza oferta zostanie pokazana podróżnym. Uruchomimy trzy parowozy, a być może również czwarty – zapowiadał Panasiewicz.

Aż do grudnia

Kursy w ramach tegorocznej edycji Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej rozpisane są aż do 3 grudnia. Zabytkowymi pociągami będzie można pojechać m.in. z Nowego Sącza do Gorlic, z Tarnowa do Tuchowa czy z Chabówki do Zakopanego.

Pełne informacje o trasach, rozkładzie i sposobie rezerwacji biletów można znaleźć na stronie kolejegalicyjskie.pl.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale