10 października Kraków pożegna Adama Zagajewskiego

Prochy poety spoczną w kryptach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

10 października Kraków pożegna Adama Zagajewskiego. Ze względu na zasługi dla narodowej kultury, literatury i języka Kapituła Panteonu Narodowego zadecydowała, że prochy poety spoczną w kryptach kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystości pogrzebowe Adama Zagajewskiego zostaną podzielone na dwie części. W sobotę, 9 października w kościele św. Katarzyny odbędzie się wieczór poezji nawiązujący do słynnych wieczornic poetyckich organizowanych na cześć wielkich poetów. W ten sposób Kraków żegnał m.in. Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławę Szymborską czy Stanisława Barańczaka. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20.00, jego równoczesna transmisja odbędzie się na miejskiej platformie Play Kraków.

Uroczystości pogrzebowe

W niedzielę, 10 października odbędzie się uroczyste przeniesienie prochów Adama Zagajewskiego z miejsca tymczasowego pochówku w bazylice św. Floriana na miejsce wiecznego spoczynku w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

W godz. 13.30-14.30 w bazylice św. Floriana zostanie wystawiona urna z prochami poety. O godz. 14.30 z bazyliki do Panteonu Narodowego wyruszy kondukt żałobny. W kondukcie urnie towarzyszyć będą rodzina i najbliżsi Poety.

O godz. 15.00 w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego.

Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu w Panteonie Narodowym. Ze względu na obostrzenia pandemiczne wejście do kościoła jest zarezerwowane wyłącznie dla ograniczonej liczby osób posiadających stosowne zaproszenia. Przed kościołem ustawiony zostanie telebim umożliwiający udział w liturgii osobom, które zechcą uczestniczyć w ten sposób w ostatniej drodze Poety. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni chór Capella Cracoviensis. W repertuarze między innymi Requiem (Officium Defunctorum) Tomása Luisa de Victoria. Transmisję będzie można zobaczyć na kanale YouTube Kraków Miasto Literatury.

Datki zamiast kwiatów

Adam Zagajewski kochał koty. Cierpiał, widząc koty bezdomne, chore i starał się pomagać. Dlatego osoby, które planowały pożegnać Adama Zagajewskiego kwiatami w imieniu Mai Zagajewskiej, małżonki Poety, prosimy, by przekazały przeznaczone na ten cel środki w formie datków na rzecz Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom STAWIAMY NA ŁAPY (KRS: 0000491968).

W trakcie niedzielnych uroczystości wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo Fundacji będą kwestować zarówno przed kościołem św. Floriana, jak też kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła.

comments powered by Disqus