221 budynków uszkodzonych przez wichury. W sobotę znów będzie niebezpiecznie!

Przewrócony żuraw na ul. Domagały fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Małopolscy strażacy minionej dobry podjęli 668 interwencji. Wiatr uszkodził 221 budynków – 149 mieszkalnych i 72 gospodarcze.

Małopolski Urząd Wojewódzki informuje, że zerwanych zostało 15 dachów, a 199 jest uszkodzonych. Sytuacja pogodowa uspokoiła się, ale prognozy przewidują powrót silnego wiatru już w sobotę.

– Poprzez samorządy będziemy wypłacać szybkie zasiłki do 6 tys. zł, a w razie potrzeby będzie realizowana duża pomoc finansowa.  Dziękuję strażakom i wszystkim służbom za sprawną i ofiarną pomoc poszkodowanym. Niestety najbliższe dni również będą niespokojne, bo prognozowane są wichury o sile porównywalnej lub większej do tych, z którymi zmagaliśmy się ostatniej doby. Apeluję o ostrożność i rozwagę – mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Po tragedii przy ul. Domagały, gdzie runął żuraw budowlany i zginęły dwie osoby, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego rozpoczął kontrole dźwigów i żurawi pracujących w Małopolsce. W czwartek inspektorzy odwiedzili 27 budów i nie zauważyli nieprawidłowości. Przypominali też telefonicznie o zasadach bezpieczeństwa.

– W wielu przypadkach pouczano o nieprawidłowym składowaniu materiałów budowlanych i ich niezabezpieczeniu, ale było to od razu korygowane. Dziś działania są kontynuowane – podsumowuje Andrzej Macałka, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.