25 tys. zakażeń. Dziś wystąpienie ministra zdrowia

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Resort zdrowia podał najnowszą liczbę zakażonych koronawirusem. Najwięcej osób, które miały pozytywny test pochodzi z Mazowsza, Śląska i Małopolski. Na dziś zapowiedziana jest konferencja prasowa ministra Adama Niedzielskiego.

W naszym województwie przybyło ponad 2 tys. nowych zakażonych, z czego w samym Krakowie – 629 i powiecie krakowskim – 294. W całej Polsce zmarły 453 osoby.

Dzisiaj wystąpić ma szef resortu zdrowia. Radio RMF podaje, że „wprowadzenie nowych obostrzeń ogólnopolskich jest już praktycznie przesądzone”.

Tymczasem ze szpitali miejskich płyną niepokojące informacje dotyczące braków w sprzęcie ratującym życie. Wsparciem może być uruchomienie tymczasowego szpitala w hali Expo przy ul. Galicyjskiej.

Lada chwila rusza szpital

W sobotę poinformował o tym wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W szpitalu pojawi się 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Podmiotem prowadzącym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Koszt adaptacji obiektu wyniósł 8,3 mln zł. Kadra do tego szpital tymczasowego zostanie pozyskana w oparciu o personel medyczny szpitala patronackiego, a także na dalszym etapie poprzez oddelegowanie lekarzy i pielęgniarek z pozostałych podmiotów leczniczych.

- Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie od ponad roku uczestniczy w walce z pandemią. (…) Jesienią ubiegłego roku powstał ten szpital tymczasowy. Dzięki temu był już gotowy do uruchomienia jesienią ubiegłego roku. Personel Szpitala – mimo że jest już bardzo zmęczony tą pandemią – na mój apel wyraził gotowość zabezpieczenia również tych łóżek, które w pierwszym etapie, 19 marca, zostaną uruchomione. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy wyrazili chęć do pracy w tym szpitalu – mówi prezes Artur Asztabski, kierujący Szpitalem im. L. Rydygiera w Krakowie.

News will be here