38% polskich turystów przyjechało do Krakowa na jedną noc

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mówimy o sezonie letnim 2021 roku, który przeanalizowała firma Selectivv na zlecenie urzędu miasta. 70 proc. turystów krajowych to osoby w wieku 20-44 lat, a ponad 80 proc. z nich posiada dobry lub bardzo dobry status materialny.

Jak informowaliśmy w poprzednim artykule na temat ruchu turystycznego w Krakowie, opracowanym na podstawie danych udostępnionych podczas Forum Turystyki w grudniu, w 2021 roku do Krakowa przyjechało łącznie 11 mln 300 tys. turystów, z czego krajowi stanowili 10 mln 385 tys.

Turystyka letnia 2021 w Krakowie

Marcin Augustyniak z firmy Selectivv w swoim wystąpieniu podczas Forum Turystyki przedstawił profil behawioralny turystów krajowych, którzy odwiedzili Kraków w okresie letnim (czerwiec-sierpień) 2021 roku. Dzięki tym danym jeszcze lepiej możemy poznać turystów odwiedzających Kraków.

Firma Selectivv przygotowała rozkład wieku turystów krajowych odwiedzających stolicę Małopolski. – Wśród całej populacji zdecydowana większość, bo prawie 70 proc., turystów krajowych to osoby między 20 a 44 rokiem życia – mówił Marcin Augustyniak.

– Kolejna rzecz to status materialny turystów krajowych określony na podstawie ich zachowań na smartfonach oraz modeli urządzeń, z jakich korzystają, a także miejsc, jakie odwiedzali. To jest duży zestaw informacji, który pozwala nam poznać status materialny turystów – wyjaśnił przedstawiciel firmy Selectivv.

Z przedstawionych danych wynika, że 30 proc. turystów krajowych miało status materialny na poziomie bardzo dobrym, a 56 proc. na poziomie dobrym. – Gdyby spojrzeć na populacje całego kraju, to status „bardzo dobry” ma o około połowę mniej osób, więc generalnie turyści w Krakowie w sezonie letnim 2021 charakteryzowali się stosunkowo wysokim statusem materialnym – prezentował Augustyniak.

– Nie jest chyba zaskoczeniem, że najwyższy odsetek statusu bardzo dobrego i dobrego odnowiliśmy w przypadku woj. mazowieckiego, wśród którego większość to mieszkańcy Warszawy – dodał analityk.

38% wpada do Krakowa na jedną noc

Długość pobytu wśród turystów krajowych w sezonie letnim 2021 w Krakowie prezentuje się następująco: 38% – 1 nocleg, 19% – 2-3 noclegi, 27,5% – 4-7 noclegów, 12,5% – 8-14 noclegów.

Na Forum Turystyki przedstawiono również 10 najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów krajowych. Na pierwszym miejscu znajduje się Stare Miasto, jako całość, następnie Wzgórze Wawelskie oraz Rynek Główny. – Plac Mariacki i Wieża Ratuszowa to miejsca, które uzyskały więcej odwiedzjących w porównaniu z 2020 rokiem.

– Trzeba też zaznaczyć, że turystów krajowych w 2021 roku było więcej, ale też oglądali oni więcej atrakcji, czyli byli bardziej mobilni i zainteresowani ofertą Krakowa pod względem atrakcji turystycznych – mówił Marcin Augustyniak.

– Bardzo liczymy na to, że te dane, które będziemy uzyskiwać od firmy Selectivv, posłużą nam do budowania lepszej oferty i jeszcze precyzyjniej będziemy mogli dotrzeć do naszych gości – podsumowała Elżbieta Kantor, dyrektor wydziału turystyki w urzędzie miasta.