5 lat Ekospalarni Kraków. „Z pomocą przyszedł Wiedeń”

fot. Krzysztof Kalinowski

Ekospalarnia Kraków, największa i najnowocześniejsza spalarnia odpadów w Polsce obchodzi 5-lecie eksploatacji.

Z tej okazji goście zagraniczni, przedstawiciele instytucji i firm związanych z szeroko pojętym tematem gospodarowania odpadami i gospodarki komunalnej oraz specjaliści w tym zakresie spotkają się w Krakowie w dniu 5. października, podczas konferencji pt. „Odzysk energii z odpadów: energia i efektywność wykorzystania zasobów”. W konferencji będzie można także uczestniczyć w trybie online, transmisja będzie dostępna pod adresem [LINK]

- Kiedy władze Krakowa podjęły decyzję o realizacji tego projektu w Polsce nie było nowoczesnych spalarni odpadów, mogących być dla nas wzorem do naśladowania. Z pomocą przyszło nam miasto Wiedeń, które miało praktykę w tym zakresie i było gotowe się nią z nami podzielić. Dlatego dziś, podsumowując 5 lat naszych doświadczeń, na konferencję zaprosiliśmy gości z zaprzyjaźnionych, wiedeńskich instytucji: Martina Krajcsira, Prezesa Wiener Stadtwerke i Heidi Maier, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii- VKÖ. Jesteśmy dumni, że dzisiaj to krakowska Ekospalarnia jest wzorcowym zakładem, do którego po widzę i doświadczenie przyjeżdżają samorządowcy z Polski i zagranicy - mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A., spółki będącej właścicielem i odpowiedzialnej za eksploatację tego zakładu.

Podczas spotkania, które odbędzie się w salach konferencyjnych Ekospalarni Kraków specjaliści w dziedzinie gospodarki odpadami komunalnymi będą dyskutować o roli spalarni odpadów w polskich miastach, aspektach technicznych oraz perspektywach rozwoju zakładów termicznego przekształcania odpadów w Polsce a także omówią szeroko pojęte zagadnienia związane z gospodarką w obiegu zamkniętym. Będą debatować także o ważnym zagadnieniu, jakim jest zrównoważony rozwój gospodarki odpadami jako szansa na redukcję gazów cieplarnianych. Podczas konferencji zostaną także omówione doświadczenia inwestorskie oraz eksploatacyjne Ekospalarni Kraków.

Samochód z napędem wodorowym

Ciekawostką konferencji będzie możliwość obejrzenia jedynego na rynku polskim samochodu z napędem wodorowym – Toyoty Mirai. Jest to samochód elektryczny, który nie wymaga czasochłonnego ładowania baterii. Dzięki ogniwom paliwowym pojazd wytwarza energię potrzebną do zasilania silnika na bieżąco w czasie jazdy. Energia elektryczna powstaje na skutek reakcji chemicznej tlenu z wodorem w ogniwie paliwowym. Jedyną „spaliną” tej reakcji jest woda. Prezentacja tego pojazdu podczas wydarzenia nie jest przypadkowa.

- KHK S.A. jest zainteresowany wytwarzaniem „zielonego” wodoru w oparciu o energię pochodzącą z odpadów komunalnych. Wytworzony wodór w ramach szerokiego wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym byłby wykorzystany między innymi jako napęd do autobusów komunikacji miejskiej oraz do samochodów specjalistycznych, np. śmieciarek - dodaje prezes Tadeusz Trzmiel. Warto dodać, że w 2021 roku KHK S.A. dołączył do Europejskiego Sojuszu Wodorowego, inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest przyspieszenie do roku 2030 działań na rzecz produkcji i wykorzystania wodoru jako paliwa produkowanego z wykorzystaniem technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii.

Wodór to kluczowe paliwo alternatywne umożliwiające osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu i przejścia Europy na czystą energię. - Co najważniejsze, wodór jest przyjazny dla klimatu, ponieważ podczas stosowania nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla. W ten sposób oferuje rozwiązanie pozwalające na dekarbonizację procesów przemysłowych i sektorów gospodarki, w których redukcja emisji CO2 jest zarówno pilna, jak i trudna do osiągnięcia – dodaje T. Trzmiel.

Konferencja „Odzysk energii z odpadów: energia i efektywność wykorzystania zasobów” jest elementem programu jubileuszy 25-lecia Krakowskiego Holdingu Komunalnego S.A. i 5-lecia Ekospalarni Kraków. Patronat honorowy nad jubileuszami objął prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Patronem medialnym wydarzenia jest LoveKraków.pl

comments powered by Disqus